Emisyon skandalının yeni adresi; FCA (Fiat-Chrysler)

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir başka analizde FCA yani İtalyan-Amerikan ortaklığı Fiat-Chrysler’in anavatanı A.B.D’de Jeep Grand Cherokee ve Dodge RAM modellerinde kullandığı 3.0lt dizel motorların yüksek emisyon nedeniyle suçlandığını ancak FCA’nın bunu reddettiğinden bahsetmiştik. Ayrıca diğer bazı haberlerimizde de özellikle Almanya’da Fiat’ın bazı modelleri benzer şekilde suçlu bulunmuş ancak marka bunu yine geri çevirmişti. 


Emisyon savaşlarında 2. bölüm başladı

Diğer taraftan son günlerde yaşanan 2 farklı gelişme tehlike çanlarının VW’den sonra şimdi de FCA üretimi araçlar için çaldığını açık bir şekilde gösteriyor. Bu gelişmelerden ilki Fiat’ın anavatanı İtalya’da gerçekleşti. İtalyan Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan ve BMW, VW, Ford, Mercedes ve Opel’in bazı dizel motora sahip modellerinin katıldığı, emisyon hilesi olup olmadığının tespit edildiği testte FCA markalı araçların muaf tutulduğunu belirtildi. Tümü dizel olan Jeep Cherokee 2.0lt, Alfa Romeo Giulitta 1.6lt ve Lancia Ypsilon 1.3lt ve adı belirtilmeyen diğer 4 modelin tüketim ve emisyon değerlerinin belirlendiği ve Avrupa birliği ülkelerinde zorunlu tutulan NEDC ve Artemis laboratuvar testlerinden neden muaf tutulduğu ise kafaları karıştırdı. Ayrıca ne yazıktır ki bununla ilgili bir Bakanlık açıklaması da yapılmış değil ve sadece FCA yetkililerinden “Araçlar teste girecek” şeklinde ucu açık ve cılız bir açıklama geldi.

Daha önceden Alman otoritelerin yaptığı benzer laboratuvar testlerinde ise Cherokee 2.0lt dizel modelinin 5-10kat arası, aynı 1.6lt dizel motora sahip Fiat 500L ve Alfa Romeo Giulietta modellerinin ise 5.5kattan daha fazla bir şekilde NOx gazların atmosfere saldığı tespit edilmişti. Bu sonuçların ve Fiat’ın kendi yaptığı ve tespit ettiği değerlerin ne düzeyde olduğu bilinmiyor ancak İtalya’da biraz da Bakanlık torpili ile bu testlerin atlamış olması aklımıza bazı şüpheli durumların olduğunu getiriyor. Ancak Amerikalıların ve Almanların kendi ülkelerinde ve yine kendi markalarına karşı gösterdikleri tarafsızlığı ve acımasızlığı İtalyanlardan görememek FCA’nın bu konuda hiç de iyi bir durumda olmadığını gösteriyor olabilir.


Dizel mi benzin mi daha kirli bir yakıttır?

Kendi evinde durumu öyle veya böyle şimdilik atlatmış olan FCA’nın başı ise Fransa’da yine emisyon sorunu ile dertte. Fransız otoritelerin verdiği rapora göre yapılan çeşitli yol testlerinde  Cherokee 2.0lt dizel modelinin 8 kat ve 1.6lt dizel motora sahip Fiat 500X modelinin de tam 17 kat daha fazla NOx gazlarını atmosfere saldığı tespit edildi. Görüleceği Fransa’da FCA’yı İtalya’daki gibi koruyacak ve göz yumacak bir kurum yok ve bu da özellikle 2.0lt dizel ve 1.6lt dizel motorların gerek Fransa gerekse de Almanya’daki sonuçlarından bir emisyon problemi olduğunu kanıtlıyor gibi görünüyor.

Sonuç olarak FCA Grubu modellerinin hem A.B.D’de hem de Almanya ve Fransa’da oldukça kötü emisyon sonuçlarına imza atması ve Fiat’ın kendi evi İtalya’da diğer markaların aksine bu testlerden muaf tutulmuş olması FCA’nın tepesinde VW’inkine benzer bir şekilde kara bulutların dolaştığı anlamına geliyor. Ayrıca bahsi geçen 1.3lt, 1.6lt ve 2.0lt dizel motorların Fiat’ın tüm ürün gamını oluşturduğu düşünülürse işin çapı oldukça geniş gibi görünüyor. Bu arada FCA yetkililerinin, ürettikleri dizel motorların tamamen kurallara uygun olduğunda ısrar etmesine rağmen kendi ülkelerinde testten kaçırmış olmaları oldukça ilginç ve “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” atasözümüzü hatırlatacak cinsten bir durum diye düşünüyoruz.

VW, A.B.D’de geri almak zorunda kaldığı araçları ne yapacak?

Facebook Comments