Skoda Scala Testi | Tüketim, İç Hacim, Kullanışlılık ve Her Şey

0
164
skoda scala
skoda scala

Çok eski bir otomobil markası olan Skoda, halen VW bünyesinde faaliyetlerine devam ediyor. Eskinin sırasıyla Çekoslavakya ve Çek Cumhuriyeti, günümüzün Çekya ülkesinin bu otomobil markası, ürettiği otomobiller ile genellikle sınıfının üzerinde yaşam alanı sunmasıyla dikkatleri çekiyor. Daha önce “Söylemeden Olmaz” serimizde 1 ay ve 2.100km boyunca test ettiğimiz D Segmenti Skoda Superb aynen bu tip bir araç olmasıyla dikkat çekiyor. Devasa bagajı ve E segmentini bile kıskandıran arka diz mesafesi ile bizi etkilemeyi başarmıştı. Şimdi ise bir alt segmentte, yani C segmentinde yer alan Skoda Scala modeli ülkemize geldi. Model Skoda Rapid HB’in yerini aldı.

Skoda Scala videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

Skoda Scala, C Segmenti HB bir model ve rekabetin çatır çatır yaşandığı bir sınıfta yer alıyor. VW Golf, Ford Focus, Renault Megane, Hyundai i30, Kia Ceed, Opel Astra, Seat Leon, Toyota Corolla HB, Peugeot 308, Fiat Egea HB ve Mazda 3 gibi araçlarla rekabet edecek.

Skoda Scala, VW’in modüler MQB platformuna sahip. Ancak ilginç bir şekilde kardeşleri VW Golf ve Seat Leon ile birebir aynı MQB platformuna sahip değil. B Segment HB VW Polo, Seat Ibiza, Audi A1, B Segment Crossover Skoda Kamiq ve VW T-Cross ile aynı MQB-A0 platformuna sahip. Ayrıca bu platform limitlerine kadar açılmış ve maksimum uzunluk sağlanmış. Öyle ki aracın 4362mm uzunluğu, kardeşi VW Golf’e göre 100mm daha fazla. Bununla beraber 2649mm 2 dingil arası mesafesi ile de yine kardeşinden 12mm uzun. Yükseklik ve genişlik de 20mm daha fazla.

Testimizde, Skoda Scala hakkında merak edilen birçok noktaya da ayrıca değindik. Abdi İbrahim ilaç firmasına yapılan teslimatlar, teslimatı yapılan bazı araçlarda motor nedeniyle yangın çıkması, araçların perakende satıcılardan çok galerilere teslim edilmesi, aracın platformunun VW Golf ve Seat Len gibi araçlara göre farklı olması konularına da parmak bastık. Ayrıca bir sekizsilindir klasiği olan kasis testi ve kısa sürelik test süresinde gerçek tüketim testlerini de gerçekleştirdik. Bu sayede bu aracı merak eden kişiler için dolu bir video olduğunu tahmin ediyoruz. İyi seyirler.