Mercedes W123 300CD Turbo Diesel | Dünyanın ilk turbo-dizel Coupe’si

0
111
mercedes w123 300cd turbo diesel
mercedes w123 300cd turbo diesel

Sekizsilindir Youtube kanalımızda sizlerin çok sevdiği birçok farklı seriye devam ediyoruz. Ayrıca yeni fikirlerle de karşınıza gelmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda bir seriyi daha kanalımıza ekliyoruz. OTOMOBİLİN İLKLERİ. Bu serimizde, seri üretim ilk otomobil olan 1886 Benz Paten Motorwagen’dan başlayan otomobil tarihini, günümüze kadar farklı modeller ile işleyeceğiz. Otomobil dünyasının ilklerini sizlere, o özelliğe ilk kavuşmuş bir araç üzerinden anlatacağız. Örneğin; serimizin ilk modeli olan Mercedes W123 kasa 300CD Turbo Diesel modeli. Bu araç, seri üretim bir otomobilde kullanılan ilk turbo-dizel motor olan OM617A kodlu motora sahip olmasıyla öne çıkıyor.

İlk Turbo Dizel Coupe Mercedes W123 300CD videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız.

Bu motoru kullanan ilk otomobil Mercedes W116 300SD olurken, ilk Coupe kasa araç da testimize konuk olan Mercedes W123 300CD modeli olmuştu. İlk olarak bir Coupe araçta böyle bir turbo dizel motor kullanılmış olması, binek araçlarda turbo dizel tarihi açısından da oldukça önemli bir noktaya sahip. Bu nedenle gerek aracın tarihi, gerekse de turbo dizel motorların 1970’li yılların sonundan günümüze kadar nasıl bir gelişim gösterdiğini anlamak mümkün olacak. Sadece Amerika Birleşik Devletleri pazarı için üretilen bu araç, neden yakıt tüketimini dert etmeyen bir ülkeye ihraç edilmiş sorusunu da cevaplamayı ihmal etmedik.

Testimize konuk olan Mercedes W123 300CD Turbo Diesel modeli ise; Mercedes CLASSİC Facebook topluluğu Başkanı Fuat Süslü’ye ve Almanya Stuttgart’ta yaşayan kardeşine ait. Kendisinin Mercedes W124 250D Estate (Station Wagon) aracını daha önce Gündelik serimizde sizlere tanıtmıştık. Bu nedenle birçok takipçimiz zaten kendisinin bilgili ve hoş sohbetine alışıktır. Ayrıca daha farklı Mercedes araçları olduğunu da belirtmekte fayda var.

Videomuzda; hem müthiş bir iç-dış renk kombinasyonuna sahip Mercedes W123 300CD Turbo Diesel modelini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz, hem de aracın tarihinden ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Tabi tüm bunların yanında, böyle bir araç nasıl satın alınmış, sadece Amerika Birleşik Devletleri’ne özel bir kasa olmasına rağmen nasıl Almanya’ya ve sonra da Türkiye’ye gelmiş sohbetimizde izah edeceğiz. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.