DeSoto 200; Dede Yadigarı Emektar Doç Kamyonet

0
784
desoto 200 doç

Sekizsilindir kanalımızda sadece otomobiller değil, dönemine damga vurmuş otobüs ve kamyon gibi ticari araçları da sizlere tanıtmaya gayret ediyoruz. Daha önce Mercedes-Benz O302 ve O303 gibi efsane otobüslerin yanında, dev gibi bir V10 motora sahip olmasına rağmen hava soğutma sistemi ile şaşırtan Magirus tanker konulu bir yayınımız da olmuştu. Şimdi ise; ülkemizin taşımacılık sektörüne büyük katkıları bulunan, birçoğumuzun bir yerlerde taşıma ihtiyacını karşılamış, ilk sahibi tarafından özenle muhafaza edilmiş ve bu günlere  kadar gelmeyi başarmış 1976 model DeSoto 200, Nam-ı diğer “Doç” modelini inceleyeceğiz.

Amerikan Chrysler ve Türk Askam ortaklığı ile 1960’lı yılların ortalarında ülkemizde üretilmeye başlanan bu araç ve sonraki türevleri, DeSoto, Dodge ve Fargo gibi markalar altında uzun yıllar üretilmiştir. Öyle ki; birçok kişi özellikle 90’lı yıllarda bu kamyonetler için Doç (Dodge) adını tercih etmiştir demek bile mümkün görünüyor. Kısacası Doç için aynen Selpak, Duşakabin..vs markaları gibi ürüne adını vermiş demek hiç de yanlış olmayacaktır. Zaten günümüzde bile, 2002 yılında üretimi sonlanan AS250 kamyonetler, özellikle şehiriçi yük ve moloz taşımacılığının vazgeçilmezi olmayı sürdürüyorlar.

Testimiz esnasında; hem ülkemize uzun yıllar hizmet etmiş bu aracı en ince noktasına kadar inceledik, hem de aracın ilk sahibi olan beyefendinin torunundan hikayesini detaylı bir şekilde dinledik. Oldukça eğlenceli ve nostaljik saatlerin geçtiği bir günün ardından da, yüzümüzde koca bir gülümsemeyle DeSoto 200 ile vedalaştık. Umarız bu nostaljik ve eğlenceli saatleri sizlere de videomuzda yaşatmışızdır, İyi seyirler…

DeSoto 200 (Doç) videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

desoto 200 doç