Hindistan kararı; Ford üretimi durduruyor

0
28

Dünya otomotiv devi Ford, bir süredir üzerine çalıştığı kararını açıkladı. Buna göre marka Hindistan’da bulunan fabrikasını kapatıyor.

Otomobil üreticileri kimi zaman karlılık paylarını düşünerek bazı ülkelerdeki satış ve üretim faaliyetlerini durdurabiliyor. Bunun son örneği de Ford cephesinden geldi. Buna göre marka  Hindistan’daki üretim ve araç satış işlemlerinin durdurma kararını duyurdu. Ford’un bu kararı alması adeta bir son çare olarak görülüyor. Çünkü geçmişte marka Hindistan pazarının öneminden sık sık bahsetmişti. Dünyanın en büyük 3 otomobil piyasından biri olarak görülen Hindistan’dan çekilme maaliyeti bile 2 milyar dolar civarında olacak. İlgili çekilme kararı kademe kademe gerçekleşicek.

Hatırlarsanız, Harley Davidson ve General Motors da bir süre önce Hindistan’dan çekilmişti.

Ford Hindistan Genel Müdürü Anurag Mehrotra, “Karar, Hindistan’ın otomobil pazarında kalıcı endüstri kapasitesi fazlalığı ve beklenen büyüme eksikliği ile birlikte yıllarca birikmiş kayıplar nedeniyle alındı. Ülke içi araç üretimini içeren uzun vadeli karlılığa yönelik sürdürülebilir bir yol bulamadık.” ifadelerine yer verdi.