Çinli otomotiv üreticilerinin amacı AB pazarında lider olmak: Asıl öncelik Euro NCAP!

Çinli elektrikli araç üreticileri AB pazarında lider olmak istiyorlar!

0
38

Çinli EV üreticileri AB pazarında çok ciddi pay sahibi olmak istiyorlar. Avrupa merkezli otomotiv üreticilerinin yaşadıkları tedarik krizini fırsat bilen Çinli otomotiv üreticilerinin amacı, elektrikli çağda otomotiv sektöründe liderliği ele almak.

2006 ve 2007’de Çinli otomotiv üreticilerinin modellerine yapılan Euro NCAP testleri, Avrupalı müşterilerin gözünde Çin menşeili otomobillerin güvensiz olduğu imajını uyandırmıştı. Ancak şimdi işler epey değişti!

Çin menşeili otomobiller hem teknolojik hem de ucuzlar. Geriye tek bir şey kalıyor o da güvenlik. Peki güvenliler mi? Çinli üreticiler, eğer AB pazarını hedefliyorsa güvenli olmaları gerektiğini biliyorlar. Peki AB pazarında güvenliğin kriteri nedir? Elbette Euro NCAP’in güvenlik standartlarını karşılamak.

Geçtiğimiz günlerde Wey Coffe 01 ve Ora Cat gibi Çin menşeili otomobiller Euro NCAP testlerine girerek beş yıldızlı derecelendirmeyi hak ettiler. Çinli otomotiv üreticisi Xpeng’in başkanı Brian Gu,

“Çinli otomobil üreticileri, AB pazarında daha rekabetçi olmak istiyorlar. Bu yüzden hedefleri Euro NCAP’ten beş yıldızlı derecelendirmeler almak.”

Açıklamalarını yaptı.

Tüm bunların yanı sıra Fransız otomotiv danışmanlığı şirketi Inovev, 2022’nin ilk dokuz ayında sadece AB pazarında yaklaşık 155.000 Çin menşeili otomobil satıldığını belirtti. Kısaca Çin menşeili otomobiller şimdiden AB pazarının yüzde 1.4’ünü oluşturuyor.