Ferrari 458 Italia – Ferrari 488 GTB Karşılaştırması

Ferrari’nin ikinci turbo motoru yeni ismi 488 GTB ile beraber geliyor. Sadece motorunda değil gövdesinde de büyük değişiklikler barındırıyor.

Rakipler: Mc Laren 570sAudi R8Porsche 911, Lamborghini Huracan
Motor ve Performas : Turbo’nun etkisiyle V8 motorun hacmi %15 civarında azalırken güç %17 artmış. Torkdaki artık ise %40’ın üzerinde. Bu sayede 0’dan 100km ve 200km’ye hızlanmalar hissedilir derecede azalmış. Ayrıca ortalama yakıt tüketimi de %17 azaltılabilmiş. Sonuç olarak performansın artıp, tüketimin azalması motor veriminin turbo sayesinde ciddi şekilde yükseldiğini gösteriyor.
Ön Görünüm: Diğer tüm markalarda olduğu gibi Ferrari’de de ütü izleri artık çok daha belirginleşti. Motor kaputu üzerindeki bombeler ve tamamen yeni köşeli tampon aracı çok daha agresif gösteriyor. 458 modelinde bulunan far kenarındaki yarıklar 488’de kaldırılmış. Ayrıca farlar artık daha köşeli hale getirilmiş.

Yan Görünüm: Aracın önünde başlayan daha sert ve köşeli hatlar yanda da devam ediyor. Yine aynı şekilde ütü izleri de çok daha belirgin tasarlanmış. En büyük değişiklik ise motora ve turboya daha fazla hava girişi sağlayan ikiye bölünmüş hava girişleri olmuş.

Arka Görünüm: 458 modelinde yan yana olan 3 adet olan egzoz çıkışları 488’de ayrılarak 2 adete düşürülmüş. Ayrıca aracın tamponu tamamen değiştirilmiş. Spoyler ise daha yukarı taşınarak rüzgar baskı gücü %50 arttırılmış. Ferrari logosunun altına ise bir yarık eklenmiş. Ayrıca arka cam uzatılarak marka ismini de içerisine alacak şekilde şekillendirilmiş. Genel formu korunsada arka stoplar da değişimden payını almış. Hem rengi hem de daire çapları değişmiş.
Kokpit: İlk bakışta oldukça benzer görünse de aslında tüm kumanda düğmelerinin büyüklükleri ve şekilleri tamamen değişmiş. Ayrıca havalandırma üfleçleri de tamamen değişerek çok daha sportif bir görünüm elde edilmiş. Direksiyonda değişiklikler olsada diğer parçalar kadar bariz değil. Koltuklar ise diğer bölümlerde olduğu gibi değişimden nasibini almış.

 Sonuç: Genel görünümü itibariyle makyaj gibi görünen bir operasyon geçiren Ferrari 458 modeli, gerek motoru ve performansı gerek detaylarda saklı tasarım değişiklikleri sayesinde neredeyse tamamen farklı bir model halini alarak 488 GTB modeline dönüşmüş.

  

Facebook Comments