Lastik yüksek hızda neden patlayabilir?

0
1415

Lastikler otomobil ile yol arasında teması sağlayan çok önemli bir aracılardır. Ancak bir çok kullanıcı lastiklerine gereken önemi vermez ve kontrolünü de gerçekleştirmez. Videoda dyno testi sırasında 240km hıza çıkıldığı zaman patlayan bir lastiği göreceğiz. Böyle bir olayın bu hızda otobanda olması durumunda büyük bir ölümlü kazaya neden olabileceği ise çok açık. Bu durumun 120-130km hızlarda da başımıza gelebileceği unutulmaması lazım. Peki böyle bir lastik patlaması neden olmuş olabilir?


Lastik aşınma tipleri nelerdir?

  • Uygun olmayan lastik hız sınıfı
Her lastik otomobillerin çıkabileceği en yüksek hızlara göre üretilmemiştir. Örneğin 200km hıza çıkabilen bir otomobilde 190km maksimum hıza dayanabilen T sınıfı lastik kullanılırsa bu olay başımıza gelebilir. Bu nedenle kullandığımız lastik yeni bile olsa maksimum hız ve hız sınıfı ilişkisine dikkat etmemiz gereklidir.
  • Düşük veya yüksek lastik hava basıncı
Fabrika verilerinden daha düşük basınç olması durumunda aşırı ısınmaya bağlı olarak lastikte yarılma meydana gelir. Özellikle yüksek hızlara çıkıldığı zaman lastik iyice ısınır ve kauçuk malzemesi özelliğini kaybederek yanak ile tabanın birleştiği kısımda yarılma meydana gelebilir. Video detaylı izlendiğinde lastiğin patlamadan hemen önce şekil değiştirdiği ve deforme olduğu ve ardından da patladığı anlaşılıyor.
Diğer taraftan lastiğin aşırı şişik olduğu da ihtimal dahilinde bulunuyor. Aşırı şişirilmiş bir lastiğin yüksek hızlarda ısınması dolayısıyla basıncı daha da artar. Bu da lastiğin dayanabileceği maksimum basıncın üzerine çıkmasına neden olabilir ve patlama meydana gelebilir.
  • Eskimiş ve hasarlı lastik
Lastiklerin üretim tarihi hayati öneme sahip bir parametredir. 5-6 yıldır kullanılan bir lastik iyi kullanılmış olsa dahi yeni bir lastik gibi davranış göstermez. Gerek yazın güneşin UV etkisi gerekse de kış aylarındaki tuz ve kimyasalların etkisiyle lastikler yaşlanarak özelliklerini kaybetmeye başlarlar. Mesela fabrika verilerindeki hız ve yük sınıfı kağıt üstünde yapılan hızı ve maksimum yükü kaldırabilecek dahi olsa bu mümkün olmayabilir ve bu patlama gerçekleşmiş olabilir.
Ayrıca daha önceden lastik tabanında yama yapılması veya yanak kısmında kaldırıma sürtmeden kaynaklı bir kesik ve balon gibi aşınmalar lastiğin zayıflamasına neden olur ve sonuçta fabrika verilerinin altında performans gösterme sorunu ortaya çıkar. 
eskimeden kaynaklı çatlaklar
Lastik yanağında balon

lastik yanağında kesik