Bu kazanın olmasının 3 nedeni

İzleyeceğiniz videoda sürücü hızlı bir şekilde yokuşu tırmanıyor ve karşısına çıkan sert viraja giriş yapıyor. Ardından da viraj içerisinde hızlanıyor ve virajdan çıkıyor. Ancak ne oluyorsa buradan sonra oluyor, Bu kazaya aşağıdaki ihtimallerden sadece bir tanesi bile neden olabilecekken üç ihtimal de bir araya gelmiş olabilir.

  • Eski lastikler ve kaygan yol yüzeyi
Lastikler yol ile aracın tek bağlantısıdır. Bu nedenle yeterli miktarda diş derinliğine sahip olması ve hamurlarının da taze ve yumuşak olması gerekir. Bu şartlara sahip olan bir araç direksiyon tepkilerine daha iyi yanıt verir ve tehlikeli durumlar ile karşılaşma ihtimali azalır. 
Diğer taraftan lastikler iyi durumda olsa bile yol kaygansa aracın yol tutuş özellikleri azalır. Videonun 6.saniyesine kadar araç toparlama eğiliminde iken burdan sonra yol çizgisi üzerinde tutunmaya çalışıyor ancak büyük ihtimalle yola göre oldukça kaygan olan bu çizgi nedeniyle birden dışa doğru kayma eylemi artıyor ve araç kontrolden çıkıyor. 
Aracın lastiklerinin yeterli olmaması  hem de yola tutunmaya çalışması sırasında kaygan yol çizgisine denk gelmesi nedeniyle bu kaza olmuş olabilir.
  • Arkadan çekişli bir aracı iyi tanımamak
Arkadan çekişli araçların önden çekişli araçlara göre çok daha zevkli kullanım özellikleri vardır. Ancak bu zevkin karşılığını alabilmek için aracı çok iyi tanımak gerekir. Önden çekişli bir aracı benzer bir durumda toparlamak daha kolaydır. 
Sürücü virajda dıştan içe doğru hamle yapıyor ancak buna rağmen viraj çıkışında direksiyonu kırmakta geç kalıyor ve aracı toparlayamıyor. Bu da sürücünün aracın tepkilerini çok iyi bilmediğini gösteriyor olabilir. Videonun A.B.D’de çekildiği düşünüldüğünde kullanılan BMW E92 3 Serisi’nin 3.35i olması da muhtemel. Oldukça kuvvetli ve torklu bir motora sahip olan bu modeli performanslı bir şekilde kullanabilmek de ustalık gerektiren bir iştir.
  • ESP-DSC (Stabilite Kontrol) sisteminin kapalı olması
Stabilite kontrol sistemleri sürücü ve yol hatalarını en aza indirerek araçların kontrolden çıkmasını engeller. Aracın kaydığını tespit eden ESP sistemi tekerleklere sürücüden bağımsız olarak ayrı ayrı bir şekilde fren yapar ve bunun sonucunda aracın kontrolden çıkması engellenir. Arkadan çekişli ve kuvvetli araçlarda olmazsa olmaz olan bu sistemin devreden çıkarılması sonucu bu tip kazalar yaşanabilir. Özellikle ilk iki maddenin söz konusu olduğu durumlarda sistem kesinlikle devrede olmalıdır.

Facebook Comments