Yeni Hyundai Elantra tanıtıldı

Hyundai’nin en beğenilen modellerinden olan Elantra yenilendi. Anavatanı Güney Kore’de Avante ismi ile satılan model bir önceki kasaya göre daha ağırbaşlı görünse de ustaca kullanılan tasarım detayları sayesinde daha elit bir görünüme kavuştu. 

Tamamen yeniden tasarlanan Audi tarzındaki ön panjur sayesinde modelin görünümü gerçekten de oldukça farklılaşmış. Ayrıca ledli gündüz farlarına sahip olan tampon ön panjur ile iç içe geçmiş ve bu da oldukça şık bir detay olmuş. Aracın aerodinamiğine olumlu katkıda bulunan bu tasarım anlayışı sayesinde rüzgar direnç katsayı değeri (cw) 0.27 olarak elde edilmiş ve bu da gerçekten çok iyi bir değer. Bu değerin düşük olması yakıt tüketimi ve aracın içindeki ses düzeyini olumlu bir şekilde etkiliyor. 
Genel görünüm itibariyle boyutlarını saklasa da yeni Elantra bir önceki kasaya göre 2mm daha uzun ve 2.4mm daha geniş. Yükseklik ve iz genişliği ise değişikliğe uğramamış. Sonuç olarak boyutlarda önemli bir değişiklik gerçekleşmedi. (Uzunluk 4569mm x Genişlik 1800mm x yükseklik 1435mm x iz genişliği 2692mm)
Aracın şasisinde kullanılan yüksek dayanımlı çelik miktarı %53 olarak açıklanıyor ve bu değer günümüzde üretilen otomobillerin %21 değerinden oldukça yüksek. Bu sayede Hyundai oldukça katı kuralları bulunan Amerikan IIHS ve NHTSA kurumlarının yaptığı testlerden 5 yıldız almayı hedefliyor. Bu hedef standart olarak sunulacak olan bir çok güvenlik sistemleri ile çok da uzak görünmüyor.
Diğer taraftan aracın kokpiti bir önceki modele göre tamamen değişti. Modern ancak oyuncaklı görünüme sahip kokpit yerini artık daha tutucu ancak çok daha kullanışlı ve kaliteli görünen tamamen yeni kokpite bıraktı. Kokpitteki en dikkat çekici unsur ise 7 ve 8 inc genişliğinde Apple Car Play ve Android Auto bağlantı özelliğine sahip olacak olan eğlence sistemi. Bu sistem sayesinde akıllı telefonunuzun ekranını bu ekranda aynen görüp dokunmatik olarak komut verebiliyorsunuz.
Ülkemizde de kullanılmakta olan 1.6 litre atmosferik benzinli motor artık yerini 1.4 litre turbo benzinli motora bırakıyor. Yeni motorun gücü 128hp olarak açıklanıyor ve bu değer mevcut motor ile neredeyse aynı. 158nm olan tork değeri ise 211nm’ye çıkacak. Ortalama tüketim değerinin ise 6.7lt/100km olacağı belirtiliyor. Mevcut 1.6 lt atmosferik motorda bu değer 7.1lt olarak açıklanıyor. Diğer taraftan 6 ileri otomatik şanzuman artık yerini 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzumana bırakıyor.
1.6 litre turbo-dizel ünite ise ufak iyileştirmelerle kullanılmaya devam edilecek. Bu motor halen 6 ileri otomatik şanzuman ile sunuluyor. 7 ileri otomatik şanzumanın kullanılıp kullanılmayacağı henüz belli değil.
Tanıtılan model Amerikan versiyonu olsa da Türkiye’ye gelecek olan model ile arasında önemli bir farklılık olmayacaktır. Yeni Hyundai Elantra’nın 2016 ilk çeyreğinde ülkemizde satılmaya başlanması planlanıyor.
Hyundai ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız.

Rakipleri

  • VW Jetta, Renault Fluence, Honda Civic, Skoda Octavia, Toyota Corolla, Ford Focus, Chevroley Cruze, Mazda 3, Opel Astra

Facebook Comments