Fiat 124 – Mazda MX-5 karşılaştırması

Fiat 124, 2015 Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı ve baz aldığı model olan efsane Mazda MX-5 ise yaklaşık 1 yıl önce yenilendi. Her iki modelin de platformları ve tekniği aynı olmasına rağmen Fiat tasarımcıları aracın dış tasarımını tamamen değiştirerek bambaşka bir model ortaya çıkarmayı başarmışlar. 

Fiat 124 daha retro ve klasik bir görünüme sahipken Mazda MX-5 daha sevimli ve sportif bir görünüme sahip. Fiat ve Mazda işbirliği yaptıklarını belirtmese Fiat 124’ün bir Mazda MX-5 klonu olduğunu anlamak gerçekten zor.
Her iki aracında kokpitleri direksiyonları ve dekoratif çıtaları hariç tamamen aynı seçilmiş. Bu şekilde karar verilmesi Mazda MX-5 modelinin kokpitinin çok iyi bir kokpite sahip olduğu anlamına geliyor.  
Kullanılan motorlar ise tamamen farklı. Mazda kendi üretimi 1.5 litre atmosferik-benzinli 129hp gücünde 150nm torka sahip bir motor tercih ederken Fiat da yine kendi üretimi 1.4 turbo-benzinli 140hp gücünde ve 250nm torka sahip bir motor tercih ediyor. Diğer taraftan her iki model de 6 ileri manuel ve otomatik şanzumanları kullanıyor.
TEKNİK BİLGİLER
BOYUTLAR

Facebook Comments