NEVS ile ilgili bu haberin yerli oto ile ilişkisi ne olabilir?

Yerli oto çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor. Resmi olarak tanıtılan prototip modellerin Saab platformunda ve Cadillac görüntüsünde olması kafaları karıştırmıştı ancak bu tasarımın değişeceği sadece test amaçlı olduğu en yetkili ağızdan açıklanmıştı.

Diğer taraftan aracın yerli imkanlarla tasarlanan ve üretilen bir otomobil mi yoksa başka bir markanın teknolojisi kullanılarak ülkemize uygun ve özgün bir model mi olacağı açık bir şekilde belirtilmemişti. Bu hali ile hala bir kapalı kutu olan yerli oto projesi ile alakalı olabilecek bir gelişme yaşandı ve bu gelişmeyi kendi düşüncemize göre yorumlayacağız. 
T.C. Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından projenin NEVS (National Electric Vehicle Sweden) yani İsveç Ulusal Elektrikli Araç firması ile beraber yürütüldüğü açıklanmıştı. NEVS firması ile beraber bir çok Çin merkezli firmanın da içinde bulunduğu konsorsiyum çalışmalarına son hız devam ediyor ve markanın başkanı Mattias Bergman yakın bir zamanda 3 adet çeşitli ölçülerde Crossover modeli ve bir adet de sedan modeli tanıtılacağını duyurdu. Ancak bu araçların üzerinde Saab markası mı yoksa başka bir marka mı olacağı gizemini koruyor. 
Diğer taraftan 13 Aralık 2015 tarihinde T.C. Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık tarafından yapılan açıklamada 22 Aralık 2015 tarihinde bir Crossover modelinin tanıtılacağı ve bu modelin veya modellerin 2018 İstanbul Auto Show’da görücüye çıkmasını ve 2019 yılında da satışa sunulmasını planladıklarını belirtti.

İşin ilginç tarafı NEVS, Bakan Fikri Işık’ın açıklamasına oldukça paralel bir şekilde 9-3 Elektrikli modelinin 2017 yılında Trollhattan fabrikasında üretilmesine başlanabileceğini diğer taraftan diğer modellerin 2018 yılında üretimde olmasının planlandığını belirtti. Ayrıca hem Bakan’ın hem de NEVS’in Crossover kasası konusunda aynı zamanda yaptıkları açıklamalar bir birine oldukça benzer ve dikkat çekici.

Hem NEVS firması hem de yerli oto tasarımının nasıl olacağı henüz belli değil. Ancak NEVS’in Saab Phoenix platformunu kullanarak bir model çıkartması da oldukça olası. Hatırlanacağı gibi 2014 yılında konsept bir 9-3 resmi olarak sergilenmişti. Bu konsept doğrultusunda hem NEVS modelinin hem de yerli otonun bu konsepte benzemesi sürpriz olmayacaktır. Bugüne kadar yaşanan tüm gelişmeler sonucu olarak ise NEVS modeli ile yerli otonun aynı şaşi, motor ve yürüyen aksam özelliklerine sahip olacağı rahatlıkla söylenebilir.

Yerli otomobil markası mümkün mü?
Yerli otomobil prototipleri için tıklayınız
Yerli oto – Cadillac BLS karşılaştırması için tıklayınız

Facebook Comments