2016 yılında satılacak en iyi turbo motora sahip 4 model

22 yıldır düzenlenen ve her yılın sonunda bir sonraki sene sunulacak olan en iyi motorların yarıştığı “Wards En İyi 10 Motor” sonuçları açıklandı. Listede bulunan ve hybrid sistemine sahip 3 modeli  (Toyota, Hyundai ve Chevrolet’den oluşan)  ve atmosferik motora sahip 3 modeli (Ford, Nissan ve Chevrolet’den oluşan) daha önce yayımlamıştık. 

Şimdi ise Wards listesinde bulunan ve aşırı besleme sistemlerine sahip olan 4 motor ve buna sahip modelleri inceleyeceğiz. Bu 4 modelimizle beraber 10 araçlık listemiz sona eriyor.


Turbo nedir? Nasıl çalışır?
Atmosferik motor ile turbo motor arasındaki 5 önemli fark
Güç/hacim oranı en yüksek sahip 12 turbo motor

  • 2.0 litre Boxer Turbo Benzinli – Subaru WRX
Turbo besleme bir çok marka tarafından daha kullanılmıyorken Subaru cesur bir şekilde turboyu kullanılıyordu ve özellikle Impreza WRX modeli çok iyi performansa sahipti. Ödül alan yeni motor 2.0 litre Boxer-4 turbo-benzinli 268hp güce ve 350nm torka sahip bir ünite. Subaru WRX modeline oldukça yakışan bu motor litre başına ürettiği 134hp güç ve 175nm tork ile oldukça dikkat çekici. Bu kuvvetli motora ve 6 ileri manuel şanzımana sahip sportif model 100km hıza 6 saniyede çıkabilirken maksimum hızının ise 240km olduğu belirtiliyor. Ayrıca boxer motora sahip olması ağırlık merkezinin yere yakın olmasını sağlıyor ve bu sayede modelin yol tutuş özellikleri 4×4 çekiş sisteminin de yardımıyla gerçekten de çok başarılı.

Subaru ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

  • 2.0 litre Turbo + Supercharger Benzinli – Volvo XC90 T6
Volvo Çinli Geely markasının himayesine geçtiğinden beri finansal olarak tüm sorunlarını çözdü ve Alman premium rakiplerine gerçek bir rakip oldu. En son olarak piyasaya sunduğu XC90 modeli ise tüm dengeleri değiştirecek nitelikte tasarıma ve teknik verilere sahip. 2.0 litre hacminde sıralı 4 silindirli hem turbo hemde supercharger beslemeye sahip olan motor bu sayede 316hp güç ve 400nm torka sahip ve bu güç 8 ileri otomatik şanzıman ile tekerleklere aktarılıyor. Bu verilerin sonucu olarak 158hp/litre ve 200nm/lt değerleri elde ediliyor. Bu sayede bu motor şu an piyasada olan tüm motorlar içinde en iyi beşinci hp/lt oranına sahip oluyor. Kendisine en yakın rakibin ise bu kategoride McLaren 650S olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu harika verilerin sonucu olarak Volvo XC90 T6 modeli ağır ve iri kasasına rağmen 0-100km hızlanmasını 6.5 saniyede tamamlayabiliyor

  • 3.0 litre Turbo Benzinli – BMW 3.40i
BMW markasının ürün gamında artık atmosferik bir motor bulunmuyor. Tüm motor seçenekleri ya turbo beslemeye sahip yada elektrikli ve hybrid modellerden oluşuyor. Daha önce 3.35i ismi ile satılan ancak 3 serisinin makyajlanması ile beraber 3.40i ismini alan modelin motoru da elden geçirildi ve bu sayede listeye girmeyi başardı. 3.0 litre hacminde 6 silindirli turbo-benzinli motor 320hp güç ve 450nm tork üretiyor. Bu veriler motor hacmine göre çok yüksek görünmeyebilir ancak aracı 100km hıza 5.1 saniyede çıkarabiliyor. Oldukça kuvvetli bir motora ve çok iyi hızlanma verisine sahip olmasına rağmen ortalama olarak elde edilen 6.5 litre/100km yakıt tüketimi de çok iyi bir değer. Zaten BMW ürettiği tüm motorlarda verimliliği her zaman önde tutuyor ve yönde tasarımlar gerçekleştiriyor.

  • 3.0 litre Turbo Dizel – Dodge Ram 1500 EcoDiesel
Listenin tek dizel motoruna sahip modeli olan Amerikalıların efsane pikap modeli Dodge RAM’de 3.0 litre hacminde V6 silindirli turbo-dizel 240hp güç üreten bir motor bulunuyor. Ürettiği güç 3.0lt motor hacmi için düşük görünse de üretilen 570nm tork gerçekten de dikkat çekici. Bu yüksek tork değeri sayesinde sınıfının en iyi römork çekme kapasitesine sahip olduğu iddia edilen model dizel ve turbo motorlara pek de alışık olmayan Amerikalıları cezbedecek gibi görünüyor. Ayrıca ortalama olarak 9.7lt/100km yakıt tüketimine sahip olması bu irilikte ve ağırlıkta bir araç için oldukça iyi bir değer olarak öne çıkıyor.

Facebook Comments