Üç marka tek tip kasa ile Minivan sınıfına giriyor

2012 yılında başlayan PSA (Peugeot-Citroen) Toyota işbirliğinin meyveleri sonunda gün yüzüne çıktı. VW Transporter ve Mercedes Vito gibi araçlara rakip olacak olan Peugeot Traveller, Citroen Space Tourer ve Toyota Proace birbirleri ile tıpatıp aynı olan birer MPV veya Minivan diyebileceğimiz araçlar. 


Üç model binek ve ticari olarak farklı kasa tipleri ile satılacak. yük taşımaya yönelik panelvan ve camlı van tiplerinin dışında yolcu taşımacılığı için minibüs tipi bir kasa da ürün gamında bulunacak. Bu modeller ayrıca aynen Mercedes Vito serisinde olduğu gibi binek model olarak da üretilecekler. Hatırlanırsa Vito modeli ticari amaçlı iken ikizi V Class binek bir Minivan olarak satılıyor. Bu iki Mercedes’in dış görünüşleri hemen hemen aynıyken iç görünümleri tamamen farklı.

Diğer taraftan PSA-Toyota modelleri gerek görünümleri, gerek aksesuar tipleri, motor ve şanzımanlarına kadar birebir aynı üretilecek. Araçların sadece ön görünümleri birbirlerinden farklı ve markaların kendi yüzlerini yansıtıyor. Yan ve arka görünümlerde ise herhangi bir farklılık bulunmuyor. 
Kullanılacak motorların aynı olacağı beklenirken hacim ve güçleri ile ilgili şimdilik bir bilgi bulunmuyor. Ancak özellikle PSA grubunun düşük hacimli turbo-dizel motor konusundaki başarıları bu modellerde de kullanılacağını işaret ediyor. Özellikle PSA’nın 1.6 turbo-dizel 120hp güce sahip olan motorunun kullanılması ise bizce neredeyse kesin. Bu kesinliği Mercedes’in de Vito modelinde 1.6 turbo-dizel Renault motorunu kullanmasına bağlıyoruz.
Üç model de 2016 Mart ayında yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki tanıtımlarının ardından yaz aylarında ülkemizde satılmaya başlanabilir. Bu üç markanın özellikle de Toyota’nın marka imajı düşünüldüğünde VW Transporter, Mercedes Vito ve Ford Tourneo Custom modellerinin kendi aralarında yaptıkları rekabete artık oldukça dişli 3 model daha eklenecek gibi görünüyor. Bu modellerin Ford Tourneo Custom ile yakın bir fiyata satılmasını ve diğer Alman rakiplerinden daha ucuza satılmasını bekliyoruz.
Rakipleri
  • VW Transporter – Caravelle
  • Mercedes Vito Tourer – Select
  • Ford Tourneo – Transit Custom

Facebook Comments