Volvo S80 yenilendi ve adı S90 oldu

Volvo’nu amiral gemisi S80 modeli yenilendi ve ismi de artık S90 oldu. Gerek görünüm gerekse de teknik olarak S80 modeline bir çizik atan Volvo, aynı XC90 modelinde olduğu gibi tamamen yeni tasarım dili ve teknolojiyi kullanarak bu şık ve kaliteli modeli tüketicilerin beğenisine sundu. 

Oldukça şık ve aynı zamanda modern bir otomobil ile karşı karşıya olduğumuzu daha ilk fotoğrafta anlayabiliyoruz. Volvo’nun önceki modellerde kullandığı tutucu tasarım dili yeni modelde yerini ağırbaşlı modernliği ve lüksü çağrıştıran bambaşka bir dile bırakmış. Bu dile zaten XC90 modelinde alışmıştık ancak S90 ile daha da alışacağa benziyoruz. XC90 ve S90 modeliyle Volvo premium Alman rakipleri Audi, BMW ve Mercedes’i hiç olmadığı kadar zorlayacağa benziyor. Zaten XC90 modelinde de şu anda olan tam da bu. 
4960mm uzunluğu, 1890mm genişliği ile rakiplerinin tümünden daha büyük olan modelin iz açıklığı ise 2940mm ve sadece bu ölçü BMW 5 Serisi’nden çok az küçük. Ancak 2016 yılında tanıtılacak olan yeni Mercedes E Sınıfı ve BMW 5 Serisi Volvo’nun boyutlarını yakalayabilir.
Aracın ön tasarımı ve arka stop grubu tamamen kendine özgü olsa da özellikle C sütünu ve stoplar hariç arka tasarım VW Passat’ı çağrıştırıyor. Ancak genel olarak bakılırsa bulunduğu sınıfın üstünde bir büyüklük hissi de çağrıştırmıyor değil. Bu da onun çok iyi bir makam otomobili ve aile aracı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca yeni sunulacak olan pasif güvenlik ve yarı otonom sürüş özellikleri sayesinde bu özelliklerini pekiştirecek.
Aracın kokpiti ise yine Volvo’nun yeni tasarım anlayışına uyuyor ve özellikle de dikine yerleştirilmiş dev bilgi ve eğlence ekranı dikkat çekiyor. Bu tip ekranı Renault Megane, Talisman ve Espace modellerinde kullanmaya başladı. Öyle görünüyor ki bir çok marka ilerleyen zamanlarda dikine yerleştirilmiş ekranları kullanacak. İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi ise daha ilk bakışta anlaşılıyor. Alman rakiplerini kıskandıracak derecede iyi ve elit görünen kokpit ve iç mekan artık Volvo’nun bu mücadeleyi çok daha fazla ciddiye aldığını gösteriyor.
Kullanılacak motorlar ise XC90 modeli ile aynı olacak. 2.0 litre hacminde hem turbo hem de kompresör beslemenin olduğu 320ps güce sahip olan motor S90 modelinde de kullanılacak. Bu motorun litre başına ürettiği 160ps güç oldukça yüksek bir değer ve bu klasmandaki en iyi motorlardan birisi sayılıyor. Ayrıca 2.0 litre turbo-benzinli 245ps ve 2.0 litre turbo-dizel 225ps motorların da yerini alması bekleniyor. İlerleyen zamanlarda hybrid bir versiyonunda eklenecek.Tüm motorlar 8 ileri otomatik şanzuman ile alınabilecek. Ülkemiz için oldukça önemli olan 1.6 hacme sahip motorlardan ise henüz bir haber yok.
Volvo S90 ocak ayında yapılacak olan Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra tahmini olarak 2016 ikinci çeyreğinde ülkemizde satılmaya başlanabilir. 
Volvo ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Rakipleri

Facebook Comments