Yeni Mercedes E Sınıfı’nın iç tasarımı resmi olarak tanıtıldı

Mercedes’in merakla beklenen yeni E Sınıfı alışılmışın aksine dış tasarımından daha önce iç tasarımıyla resmi olarak tanıtıldı. Bu da markanın aracın iç kısmına ve kokpitine ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

Daha önce gizli testte neredeyse kamuflajsız olarak görüntülenen modelin arka tasarımı ve kokpiti abisi S Sınıfı’na ön tasarımı ise kardeşi C Sınıfı’na benziyordu. Aslında Mercedes son iki ayda aracı saklamaya pek de gayret göstermedi bile denebilir. Neden böyle bir şey yaptığı tartışılır ama resmi kokpit görüntülerinden ne kadar titiz bir çalışma yürüttüğü de açıkça anlaşılıyor.
Sınıfının referans modeli S Sınıfı’na oldukça benzeyen kokpitte bazı detaylar ise C Sınıfı’ndan alınmış. Örneğin kokpitin üst kısmında bulunan gösterge paneli ve havalandırma kanalları abisine benzerken alt kısmında bulunan bilgi-eğlence sistemi ve havalandırma kumandaları kardeşine benziyor. Ayrıca direksiyon da yine kardeşi tarzında seçilmiş.
Kokpitteki bulunan iki adet 12.3 inch genişliğinde 1920×720 çözünürlüğüne sahip full HD göstergeler ve bilgi ekranı şüphesiz en dikkat çekici kısım olarak göze çarpıyor. Classic, Sport ve Progressive olarak 3 farklı modu bulunan bu ekranların rengi ve tarzı değiştirilebiliyor. Ancak bu ekranlar standart modelde bulunmuyor ve üst donanım paketlerinde alınabilecek.
Standart modelde iki adet analog göstergenin arasında 7 inch genişliğinde bir ekran ve orta konsolda 8 inch genişliğinde bilgi-eğlence sistemine ait bir ekran daha daha bulunacak. Aşağıdaki fotoğrafta standart gösterge paneli bulunmaktadır. Ayrıca tüm fotoğraflarda otomatik şanzıman seçeneğine ait olan kokpit tasarımı görülüyor. Manuel şanzıman seçeneğine ait kokpitin orta konsolunun daha farklı olacağı belirtiliyor.
Mercedes tasarımcıları kabin içerisindeki lüks havayı daha da çarpıcı hale getirebilmek için özel çaba sarf etmişler. Kabinin her tarafını saran led şeritler sayesinde 64 farklı aydınlatma alternatifi bulunuyor. Ayrıca koltuk tasarımına da özel olarak önem verildiği fotoğraflardan açıkça anlaşılıyor. Yeni E Serisi gerek kabin tasarımı gerekse de renk seçenekleriyle lüksün referans modeli abisi S Sınıfı’nı aratmayacak gibi görünüyor.
Sınıfında ilk kez sunulacak diğer bir özellik ise direksiyon üzerinde sağda ve solda bulunan iki adet küçük  dokunmatik touchpad sayesinde bilgi-eğlence sisteminin tüm fonksiyonları kontrol edilebilecek. 
Base, Avantgarde, Exclusive ve AMG olmak üzere 4 farklı donanım seçeneği ile sunulacak olan yeni Mercedes E Sınıfı 2016 Ocak ayında yapılacak olan Detroit Otomobil Fuarı’ndan sonra satışa sunulacak. Türkiye’de satışa sunulması ise 2016 yılı 2. çeyreğini bulabilir. Dış tasarım, motor ve şanzımanlarla ilgili resmi tanıtımın da 2-3 hafta içerisinde yapılmasını bekliyoruz.

Rakipleri

Facebook Comments