Dyno testinde motor neden patlar?

Videoda oldukça yüksek devirde dyno yani güç ölçme testi uygulanan bir motorun nasıl patladığını izleyebilirsiniz. Diğer taraftan patlamanın neden olduğu tam olarak anlaşılmasa da motora aşırı şekilde yüklenildiği çok açık. Ancak her şeye rağmen böyle bir patlama meydana gelebilmesi için silindirler içerisindeki yakıtın bir şekilde dışarıda tutuşmuş olma ihtimali bulunuyor.

Ayrıca kullanılan yakıtın ne olduğu da oldukça önemli ve çabuk tutuşan bir yakıtın sistemde bulunduğundan da şüphelenmek gerekebilir. Görüntülerden ciddi anlamda modifiye edildiği anlaşılan motorda NOS yani nitrojen sisteminin olma ihtimali de bulunuyor.

Ancak ne olursa olsun araçların dyno da gereğinden fazla zorlanmamasında fayda vardır. Motorda veya aracın başka bir bölümünde bu zorlama sırasında ciddi sorunlar çıkabilir. Motor üst kapağı silindirler içerisindeki basınca dayanamayıp patlamış da olabilir. Motorun kaldırabileceğinden daha yüksek güç, sıkıştırma ve ısı üretildiği zaman bu tip bir durum karşımıza çıkabilir. Araçlar sadece motor soğutma sistemi ile soğutulmazlar. Yol alırken rüzgarın etkisi ile de soğutma işlemi gerçekleşir. Araç hareket etmeden yapılan bu tip testlerde motorun sürekli olarak dışarıdan soğutulması gerekir.


Motor soğutma sistemi nedir? Nasıl çalışır?

Facebook Comments