Olmazsa olmaz 3 oto aksesuarı

Otomobillerde güvenlik sadece özel destek sistemler ve aracın iyi ve kaliteli olması ile sağlanamaz. Bazı sıradan aksesuarlar kendi güvenliğimizi sağladığı gibi çevremize de büyük faydası olabilir. İnsanların yaptığı basit hatalar zincir reaksiyonlara neden olabilir ve buda büyük kaza ve trajedilere yol açabilir. Bahsedeceğimiz listede zorunlu olmayan ancak en az zorunlu olanlar (Ör:ilk yardım çantası, reflektör..vs) kadar önemli ve çok daha sık kullanılabileceğini düşündüğümüz 3 önemli aksesuardan bahsedeceğiz.


Konfor ve donanımı arttıran 9 otomobil donanımı

Cep telefonu tutacağı
Cep telefonları artık hayatımızın her anına girmiş bulunuyor. Hatta artık telefon kelimesini bile atarak cep bilgisayarı veya akıllı telefon demek çok daha uygun görünüyor. Birçok sosyal medya uygulamaları, internet, navigasyon, kamera ve oyun özellikleri bu cihazları her anımızda kullanma isteği uyandırıyor. Sokakta yürürken bile elimizden düşürmediğimiz akıllı cihazlar araçlarımızda da maalesef sürekli elimizde. Artık haberlerde bile elinde telefon ile yürürken çukura düşen insanlar haber yapılıyor.

Dünün lüksü bugünün standardı 9 otomobil donanımı

Bu davranış biçimi ise hem kendimiz hem diğer sürücüler hem de yayalar için büyük tehlike arz ediyor. Bu nedenle her araçta sağlam ve kaliteli bir tutacağın bulunması şart oldu. Bu sayede en azından cihazı aracın içinde aramaktan kurtulabiliriz ve navigasyon ve telefon gibi uygulamaları daha rahat kullanabiliriz. Bu aparatın yanında bir de bluetooth özellikli bilgi-eğlence sistemimiz aracımızda var ise sürüş güvenliğimizi oldukça arttırabiliriz.

Lastik köpüğü 
Aracımızın lastiği bir şekilde patladığı zaman bizi eziyetli ve tehlikeli bir işlemin beklediği açıktır. Sabah evimizden aracımıza gittiğimizde bu durum ile karşılaşmak eziyetli iken uzun yolda lastik patlaması yaşamamız durumunda eziyete birde tehlike eklenmektedir. Yol kenarında dar bir yerde lastik değiştirmeye çalışırken başka bir aracın çarpmasından tutun da aracımızın gasp edilmesine kadar birçok kötü durumla karşılaşılabilir. Ayrıca bu durumun gece veya kışın başımıza gelmesi işleri çok daha zor bir duruma sokabilir.

Bugünün lüksü yarının standardı 9 otomobil donanımı

Çivi, diken, vida veya delici başka bir şeyin lastiğimize girmesi ve patlatması durumunda lastik köpükleri lastik sibobundan sıkılır ve çok düşük bir hızla araç ilerletilerek lastik tur attırılır ve sıkılan köpüğün hava kaçıran deliği bulması sağlanır. Köpüğün doldurduğu delik hava kaçırmayı bırakır ve en yakın lastikçiye kadar yol almamıza olanak sağlar. Bu sayede lastik değiştirmek için harcanacak en az yarım saatlik tehlikeli vakit 2 dakikalık bir işlemle atlatılmış olur. Diğer taraftan lastikte yarık olması durumunda köpükler işe yaramaz ve yedek lastiği kullanmak gerekir.

Lastik pompası ve basınç ölçme kalemi


Lastikler araçların yol ile temas eden tek parçasıdır. Aracınız ne kadar iyi durumda olursa olsun lastik havaları yerinde değilse hem yol tutuş ve konfor özellikleri azalabilir hem de özellikle düşük hava sorunu varsa aşırı ısınıp patlamalarına neden olabilir. Düşük havaya sahip olan lastikler yüksek havaya sahip olan lastikten daha tehlikeli durumlara yol açabilir. Lastiklerin hava kaçırdığı gözle tespit edilirse hava kontrol kalemi ile kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca her ne olursa olsun en az haftada bir lastik basınçlarının kontrolü şarttır. Akaryakıt istasyonuna gidip bu işle uğraşmamak için de her araçta hava kontrol kaleminin bulunması şarttır. 
Araç çakmaklığından çalışan lastik şişirme kompresörleri ciddi bir hava inmesi durumunda kurtarıcı olabilir. Ayrıca küçük patlaklarda da lastik köpüğüne ve lastik değiştirmeye gerek kalmadan belirli aralıklarla hava basılması sayesinde en yakın lastikçiye kadar yol almanızı sağlayabilir. Bu sayede hem kendi güvenliğinizi hem de çevre güvenliğini tehlikeye sokmamış olursunuz.

Facebook Comments