Bu sürücünün sorunu ne olabilir?

Videoda oldukça dramatik bir kazayı izleyeceksiniz. Karlı ancak temiz bir yolda seyrine normal hızla devam eden Hyundai marka bir otomobil yönünü aniden doğrusal bir şekilde hızlanma veya frenleme yapmadan karşı şeride doğru çeviriyor. Sonuç olarak da karşıdan gelen kamyona şiddetli bir şekilde çarpıyor ve darmadağın oluyor.


Sollama aceleye gelmez

Aracın frene basmadığı hem stopların yanmamasından hem de aracın frene basmış gibi bir tepki vermemiş olmasından açıkça anlaşılıyor. Diğer taraftan herhangi bir ters direksiyon hareketi, yüksek hız, aracın dengesini bozan veya yoldan kaynaklanan bir durum da gerçekleşmemiş. Direkt olarak normal hızı ile karşı şeride yönlenmenin dışında bir durum yok. Geriye ise 3 ihtimal kalıyor. 
  • Sürüş sırasında hepimiz telefon veya bilgi-eğlence sistemleri ile sürekli olarak ilgileniyoruz. Bu ilgi sırasında bir anlık dalgınlık sonucu aracı sağa ve sola kaçırmamız işten bile değildir ve bu durumla hepimiz karşılaşmış ve hafif bir direksiyon hareketi ile aracı toplamışızdır. Ancak yanlış zamanda karşılaşılan böyle bir davranış sonucu toplamaya fırsat olmadan bu tip bir kazanın olması oldukça olasıdır. Bu nedenle lütfen direksiyon başında dikkatiniz tek bir yerde olsun.
  • Sürücü direksiyon başında uyumuş olabilir. Bu uyuma neticesinde ise direksiyonu gevşetmiş ve araç da sola doğru hareket etmiş olabilir. Ayrıca kalp kiriz yaşanması durumunda da böyle bir durum gerçekleşebilir.
  • Direksiyon başında intihar eylemi dünyada hiç de küçümsenmeyecek miktardadır. Sürücü karşıdan gelen kamyonun bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu düşünmüş olabilir. Böyle bir çarpışmadan canlı çıkamayacağını düşünüp karşı tarafa da en az zararı vermek için bu seçimi yapmış olabilir.

Facebook Comments