Karlı ve buzlu yolda yüksek hız yapmanın sonucu

Karlı ve buzlu yollarda, normalde geçerli olan hız limitleri geçerliliğini pratik olarak yitirir. Normalde 90km ile gidilebilen bir yol var ise o yolun durumuna göre hızımızı belki de 20-30km’ye düşürmemiz gerekebilir. Kışlık bir lastik de kullanıyor olsak veya aracımız 4×4 çekiş sistemine de sahip olsa kesinlikle araca güvenilmemesi gerekir. 

Bu sürücü çılgın mı? Yoksa usta mı?

Yapılacak yanlış bir hareket sonucu hem kendimizin hem de diğer araçlarda bulunan kişilerin hayatını tehlikeye atmış oluruz. Bu nedenle karlı ve buzlu havalarda ve yol koşullarında çok daha dikkatli ve alt limitlerde araç kullanmalıyız. Ayrıca şerit değişikliklerinde ve sollamalarda mümkün olan en yumuşaklıkta direksiyon hareketlerini tercih etmeli sert hareketlerden kaçınmalıyız. Umulmadık bir yerde gizli buzlanma olmuş olabilir ve bu da aracın kaymasına neden olabilir.

İzleyeceğiniz videoda sürücü, yolda yer yer kar ve buz tabakaları olsmasına rağmen yol sanki kuruymuş gibi normal seyir hızıyla aracını kullanıyor. Yaptığı sollamalarda ve şerit değişikliklerinde hızını hiç kesmeden yoluna devam ediyor ve belli bir süre sonra yaptığı sert direksiyon hareketleri sonucu yolun azizliğine uğruyor ve aracın hakimiyetini kaybediyor. Bunun sonucu olarak da yolun alt seviyesinde bulunan tarlaya uçmaktan kurtulamıyor. 
Oldukça şanslı olan bu sürücünün aracı takla atmıyor ve kazayı hafif bir şekilde atlatıyor. Çok daha yüksek bir yerden aşağı bu şekilde uçmuş olsaydı hayatını kaybetmiş de olabilirdi. Neyseki aracı durduğunda el frenini çekiyor ve emniyet kemerini de çözüyor. Çok kötü bir yolda bu şekilde araç kullanan birisi neyse ki kemerini takmayı akıl edebilmiş. Siz siz olun aracınızı mutlaka havanın ve yol şartlarının durumunu gözeterek araç kullanın.

Bu Lada neden patlamış olabilir

Facebook Comments