Emisyon skandalı dizel motorların sonunu getirebilir

VW’in geçtiğimiz 2015 yılında Kuzey Amerika’da neden olduğu emisyon skandalı ardından dizel motorlar artık daha fazla sorgulanır oldu. Sadece VW değil bir çok marka bu denetimden ve sorgulardan nasibini alacak gibi görünüyor.

Özellikle Avrupa’daki sıkı emisyon kuralları üreticileri oldukça zorluyor. Bazı ülkelerin dizel ile ilgili emisyon sorunu çözülene kadar dizel motora sahip modellerin satışının yasaklayacağından bile bahsediliyor. Bahsedeceğimiz bu 3 sebep birbirleri ile bağlantılı ve yan yana gelmeleri durumunda dizel motorların otomobillerde kullanımı son bulabilir.

  • Hybrid sistemlerin ve elektrikli motor teknolojisinin gelişimi
Japon Toyota markasının Prius modeli öncülüğünde başlayan hybrid (elektrikli ve içten yanmalı motorun beraber kullanımı – melez sistem) teknolojisi ilk başlarda pahalı ve fazla karmaşık gibi görünürken artık bir çok marka bu teknolojiye oldukça önem vermeye başladı. Otomobiller için kullanılan bataryaların boyutlarındaki küçülme ve ucuzlama sayesinde artık üreticiler içten yanmalı motor eşliğinde elektrikli motorları bazı serilerinde sunmaya başladılar. Ancak çalışma karakteri daha uygun olduğu için benzinli içten yanmalı motorlar elektrikli motorlar ile beraber daha fazla kullanılıyor ve dizel motorlar pek tercih edilmiyor.

Elektrikli motorlar nasıl çalışır? Kaç tip elektrikli motor vardır?
2016 yılında satılacak en iyi hybrid motora sahip 3 model

Hybrid teknolojine sahip modeller en az dizel motora sahip modeller kadar az yakıt tüketme potansiyeline sahipler. Ayrıca çok daha sessiz ve rafine olmaları sayesinde daha konforlu olarak nitelenebilirler. Fosil yakıtların tüm dünyada azalmasıyla da elektrikli otomobil teknolojisi şu anda en cazip seçenek olarak görünüyor. Bu nedenlerle hybrid teknolojisinin daha da ucuzlaması ve yaygınlaşmasıyla dizel motorlara olan talep de zamanla azalabilir ve hybrid teknolojisi dizel motorların yerini alabilir.

  • Dizel motorların yüksek CO2 salınımı
Dizel motorların çalışma karakteri itibariyle oldukça yüksek basınçlara ulaşırlar. Bu nedenle benzinli motorlara göre yaklaşık %10 daha verimli çalışsalarda daha yüksek emisyon değerlerine sahiptirler. Üreticiler salınan CO2 (karbondioksit) gazlarını istenilen sınırlara çekebilmek için hem motorun gücünden kısmak zorunda kalıyor hem de daha iyi filtreleme yapabilmek için benzinli motorlara göre daha özel ve pahalı filtre elemanları kullanıyorlar. Dizel partikül filtresi de bu filtrelerden bir tanesidir.

VW emisyon skandalı nedeniyle Lamborghini ve Bentley markalarını kaybedebilir

Emisyon kurallarının daha da sertleşmesiyle bu maliyetler daha da yukarı çıkabilir. Benzinli motorlar ve hybrid sistemlerdeki egzoz gazları dizellere göre daha rahat filtrelenebilirken elektrikli otomobillerde emisyon değerleri teorik olarak sıfır değerini yakalayabiliyor. Bu da üreticilerin dizel motor üretimi konusunda isteksizleşmesine neden olabilir. 

  • Turbo teknolojisinin benzinli motorlarda yaygınlaşması
Dizel motorlar yüksek basınç ve ısı altında çalışırlar ve bu nedenle de üreticiler benzinli motorlara göre daha dayanıklı ve özel metal alaşımları kullanmak zorunda kalırlar. Ayrıca dizel motor bloklarında kullanılan metallerin et kalınlıkları da benzinli motorlardan daha fazladır. Benzinli ve dizel aynı iki model otomobil arasında ağırlıklar karşılaştırılırsa dizel motora sahip modellerin daha ağır olduğu görülebilir.

Turbo nedir? Nasıl çalışır?
2016 yılında satılacak en iyi turbo motora sahip 4 model

Son zamanlarda turbo beslemenin benzinli motorlarda da oldukça yaygın bir biçimde kullanılmasıyla dizel motorların en büyük avantajı olan düşük hacimde üretilen yüksek tork değeri büyük bir oranda benzinli motorlarda da elde edilebilir oldu. Ayrıca tüketim değerleri de dizel motorlara oldukça yaklaştı. Daha kolay ve daha düşük maliyetle üretilebilen benzinli motorlar tam bitti denirken dizel motorların önünü tekrar kesebilir.

SONUÇ
Son yaşananlar gösteriyor ki VW dünya çapında oldukça büyük bir ceza ile karşı karşıya kalacak. Emisyon dalgasının başka markalara da sıçraması ise oldukça muhtemel görünüyor. Ayrıca 2016 yılında emisyonlar çok daha katı bir şekilde denetlenebilir. Bunun sonucu olarak dizel motora sahip araçların pahalanmasına kesin gözüyle bakılıyor ve bu da fiyatların artacağı anlamına gelebilir. Bu pahalılık markaların dizel motorlara olan iştahının azalmasına ve düşük hacimli benzinli turbo motorlara, elektrikli ve hybrid sistemlere yönelmesine neden olabilir. Bunun sonucu olarak dizel motorlar eski günlerindeki gibi sadece ağır vasıtalar, gemi ve lokomotiflerde kullanılabilir ve otomobillerde kullanılmama ihtimali doğabilir.
Facebook Comments