BMW yeni teknolojileri ile CES 2016’yı sallayacak

Ekran ve sensör teknolojilerinin oldukça ileri bir seviyeye gelmesi sayesinde artık otomobiller çok daha akıllı ve fonksiyonel taşıtlar haline geldiler. Önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde sürücüsüz ve tamamen dijital göstergelere sahip olan otomobillerle karşılaşmamız artık işten bile değil.

Bu gelişmedeki en büyük pay ise şüphesiz tüketici elektroniğinin gelişmesi ile alakalı. Bu tip cihazlar genellikle ilk önce evlerimize ve ceplerimize daha sonra ise arabalarımıza giriyor. Bu yeni teknolojiler ise 2016 yılının ilk haftasında A.B.D’nin Las Vegas şehrinde yapılan CES yani Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tanıtılıyor. Sadece teknoloji firmaları değil ayrıca otomobil markaları da en son teknolojilerini göstermek için bu fuara katılıyorlar. Alman BMW markası ise bu fuara oldukça iyi hazırlanmış gibi görünüyor. CES’in kapılarını açmasından 1 gün önce tanıttığı yeni teknolojiler ile oldukça iddialı olduğu anlaşılıyor. 
Bu teknolojilerden bir kısmı kapıları olmayan turuncu renkli lazer farlara sahip bir BMW i8 modelinde yer alıyor. Aracın kokpiti tamamen dijital göstergelerden oluşuyor ve tüm tuşlar dokunmatik olarak tasarlanmış. Aracın yolcu tarafında bulunan 21 inck genişliğinde 3 boyutlu ekran sayesinde video görüşmeleri ve internet girişi buradan yapılabiliyor. Birçok fonksiyon ise “Gesture Control” özelliğine sahip ve el ile kontrol edilebiliyor. Ayrıca ses ile de kontrol etme seçeneği de bulunuyor.
Tam otomatik, yarı otomatik ve normal sürüş seçenekleri sayesinde model istenildiği zaman tamamen otomatik pilota teslim edilebilirken normal sürüş sayesinde de kontrol tamamen sürücüye geçebiliyor. Ayrıca yarı otomatik sürüş sayesinde bir kaza durumunda araç sürücü kontrolünde dahi olsa otomatik pilot sürüşü devralabiliyor. 3 farklı sürüş modu arasında geçiş ise kokpitteki tek manuel tuş olan sürüş modu düğmesi ile gerçekleştirilebiliyor.

BMW’nin CES yenilikleri ise sadece i8 ile sınırlı değil. Mobil cihazlardan özellikleri kontrol edilebilen ve el hareketleri ile park edilebilen BMW i3 modeli debüyük dikkat çekeceğe benziyor.
Ayrıca BMW K 1600 GTL motosiklet ile kullanılabilen akıllı bir kask da çok gelişmiş özelliklere sahip. Oldukça ileri “Head up gösterge” özelliklerine sahip bu kask sayesinde sürücü yol, motosiklet ve sürüş ile ilgili tüm bilgileri dikkati dağılmadan gözünün önünde takip edebiliyor. 
Bir diğer yenilik ise başka bir i8 modeline entegre edilen kamera tipi aynalardan oluşuyor. Sadece küçük kameraların monte edildiği aynalar sayesinde aracın arkasında olan biten her şey kokpitindeki monitörden takip edilebiliyor. Bu teknolojinin yakın bir zamanda üst düzey modellerde sunulması bekleniyor.