Lamborghini sualtını zorlarsa motoru ne hale gelir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde gerçekleşen aşırı yağış sonucu büyük bir kavşağı su basıyor. O sırada kavşakta Sedan, SUV, Pikap ve MPV gibi yüksek araçlar bulunsa da birden yere oldukça yakın Lamborghini Gallardo marka süper spor bit otomobil görünüyor.

Biriken suyun derinliğinin ise tahmini olarak 35-40 cm olduğu anlaşılıyor. Gallardo modelinin yüksekliği ise yaklaşık olarak 117cm. Sonuç olarak aracın üçte biri suyun altında kalıyor. Diğer taraftan modelin kama şeklindeki aerodinamik tasarımı nedeniyle yol aldıkça suyun seviyesi neredeyse 100cm’ye kadar yükseliyor. Bu nedenle araç neredeyse suyun altında kalıyor. 
Diğer taraftan otomobiller suya karşı yalıtımlıdır ancak tamamen sızdırmaz değildirler. Sadece yağmur ve su birikintisi gibi geçici durumlar için yalıtımları mevcuttur ve bu nedenle bu derece bir su basmasının içerisinde yol almaya çok uygun değildirler. Hele hele videodaki gibi alçak bir süper spor otomobil böyle bir duruma hiç hazırlıklı değildir. Ancak bu Lamborghini’nin büyük bir avantajı da bulunuyor. 
Lamborghini ortadan motorlu bir otomobildir ve motoru sürücünün hemen arkasında yüksekte konumlanmaktadır. Videoda izleneceği gibi motor derin suyun içerisinde giderken yukarıda kalıyor. Bu nedenle motorun bulunduğu kısıma büyük ihtimalle su girmiyor. Suyun motor içerisine girme ihtimali bulunan en önemli bölge taze havanın emildiği hava filtreleridir. Modelde hava filtreleri en üst seviyede bulunuyor ve bu da motorun içerisine böyle bir durumda su kaçmasını engellemiş gibi görünüyor.
Aracın sürücüsü bu nedenle mi hızlı ve umursamaz şekilde sudan gitmektedir bilinmez ama her halde bir çok insan böyle bir şeye cesaret edemez. 

Lamborghini Gallardo motor konumu ve hava filtreleri

Facebook Comments