VW Beetle 70 yaşında

1934 yılında Adolf Hitler’in “herkesin alabileceği bir otomobil” amacını güden projesi ile çalışmalara başlanmıştı.. O yıllarda Almanya’da genellikle zengin insanlar için otomobiller üretiliyordu ve sıradan insanlar sadece motorsikletler alabiliyorlardı. Bunu aşmak için verilen talimat şu şekildeydi. Herkesin alabileceği bir otomobil üretilecek, 2 yetişkin ve 3 çocuğun sığabileceği bir büyüklükte olacak ve saatte 100km hız yapabilecek ayrıca az yakıt tüketen ve basit tamir edilebilir olacaktı. İsmi de Halkın Arabası yani Almanca olarak Volks Wagen olacaktı. 1936 yılında ise ilk örnekleri ortaya çıkmaya başladı.

VW Beetle ve Diktatör Adolf  Hitler
Projeyi gerçekleştirecek kişi olarak da Porsche markasının kurucusu olan Ferdinand Porsche seçildi. Ortaya çıkan otomobil ise tüm dünyanın tanıdığı ülkemizdeki ismiyle “Kaplumbağa” olacaktı. 1938 – 2003 yılları arasında efsane olan ilk kasa tipi yaklaşık 65 yıl boyunca 17 değişik fabrikada çeşitli ülkelerde 21.5 milyon üretilmiştir. Bu kasanın üretimi 2003 yılında Meksika’da son bulmuştur. Daha sonra mevcut modern tasarımla 1998 yılında üretim devam etmiştir.

Porsche’nin kurucusu Beetle’ın yaratıcısı Ferdinand Porsche

VW Beetle’ın otomobil tarihindeki yeri o kadar önemlidir ki hem otomobil tarihine yön veren 5 otomobilden birisidir hem de en çok üretilen ilk 5 model arasına girmeyi başarmıştır. Halen yeni modeli premium bir model olarak üretilmektedir. Ferdinand Porsche tarafından tasarlanan ilk prototiplerden bazıları Almanya – Stuttgart’da bulunan Porsche Müzesi’nde sergilenmektedir.


Teknik Bilgiler (2003 yılı Güney Amerika modeli)

  • Motor: 1.6 litre enjeksiyonlu atmosferik benzinli boxer 4 silindir 
  • Güç: 50hp güç 
  • Tork: 98nm tork
  • Max hız: 130km/saat
  • Ortalama tüketim: 7.2lt/100km
Porsche müzesinde sergilenen ilk örnek

  

Facebook Comments