Ford Mondeo makyajlandı

A.B.D’nin Detroit şenrinde devam eden otomobil fuarında Ford’un Fusion modelinin makyajlı versiyonu resmi olarak tanıtıldı. Türkiye’de ve Avrupa’da Mondeo olarak satılan modelin yenisi ülkemize 2 yıl gecikme ile gelmişti. Bu nedenle ülkemizde gecikme ile satışına başlanan yeni Mondeo için bu makyaj operasyonu oldukça erken gerçekleşmiş oldu. 

Makyaj operasyonu ise ağırlıklı olarak aracın ön ve arka tasarımında gerçekleşmiş. Aracın önünde panjurun çizgileri sertleşmiş ayrıca içindeki plastiğin çizgili yapısı petek şeklini almış. Bunun yanında tamponun içe doğru dönük olan çizgileri tam ters yöne çevrilerek dışa doğru dönük hale gelmiş. Ayrıca altta bulunan ince parçadan vazgeçilmiş. Bu sayede daha bütün bir görüntü elde edilmiş. Sis farlarının tasarımındaki yuvarlak yapı yerine köşeli yapıya geçilmiş. Diğer taraftan ön farların gerek iç gerekse de dış tasarımı daha ince ve keskin hale getirilmiş.
Arka tasarımda ise tampon tasarımında fazla bir değişiklik yapılmazken egzoz boruları tamponun içinden ayrılmış ve geleneksel çift yuvarlak egzoz uçları tercih edilmiş. Stop grubunun şekli değişmezken renklerin yerleşimi değişmiş. Ayrıca eklenen krom çıta, stop grubunun ortasından geçiyor ve aracın köşesine kadar uzuyor. Yapılan bu değişiklikler sonrası aracın arkası da önü gibi daha ince ve keskin bir görünüme kavuşmuş.
Aracın yan tasarımında ise ön ve arkada yapılan değişikliklerin yansıması hariç her hangi bir farklılık bulunmuyor. Ancak bu yansıma bile yan görünümde farklı bir hissin uyanmasını sağlıyor.
Kokpitte ise geleneksel tarzdaki otomatik vites kolundan artık vazgeçilmiş. Bunun yerine yuvarlak bir düğme vasıtasıyla vitesler seçilebiliyor. Vites kolu etrafındaki tuşlar ise başka yerlere taşınmış. Ayrıca bilgi-eğlence sisteminin görüntüsü de özellikleri ile beraber değişmiş ve daha sade ve kolay kullanıma sahip bir yapı elde edilmiş. Direksiyon ve üzerindeki tuşlar ise aynen muhafaza edilmiş. Genel anlamda fonksiyonelliği artan kokpitin sadeleştiğini söyleyebiliriz. 
Avrupa’da kullanılacak motorlar konusunda ise henüz yeterli bir bilgi bulunmuyor. Diğer taraftan 2.0 litre benzinli üniteyle beraber elektrik motorların kullanılacağı yeni hybrid sistem sayesinde 30km elektrikli menzil elde edilecekken toplam menzilin 800km olacağı belirtiliyor. Yeni performans modelinde ise 2.7 litre hacmindeki 325hp güç üreten EcoBoost V6 motor ve 6 ileri otomatik şanzıman kullanılacak.

Facebook Comments