Yeni Mercedes E Sınıfı motorları belli oldu

Yeni Mercedes E Sınıfı uzun bir süredir farklı şekillerde karşımıza çıkmıştı. Sırasıyla kamuflajlı olarak, kamuflajını hafifletmiş olarak ve kamuflajsız halde test sırasında, daha sonra marka resmi olarak kokpiti tanıtıldı en son olarak da orjinal resimleri basına sızdı. Sadece ne tip motorlara sahip olacağı belli değildi ki nihayet o da da modelin tanıtımının resmi olarak yapıldığı 2016 Detroit Otomobil Fuarı’nda ortaya çıktı. 

Yeni E Sınıfı’nın dış tasarımının kardeşi C Sınıfı’na iç tasarımının ise abisi S Sınıfı’na benzediğini daha önce yaptığımız bir karşılaştırma ile açıkça görmüştük. Bu karşılaştırmaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 
Çok özgün olmayan ancak markanın diğer güzel yüzlerini yansıtan bu tasarım anlayışını Mercedes pazarlama stratejisi açısından gerekli görmüş olacak ki bu şekilde uygulamış ve hiç de kötü yapmamış. Bu 3 modelin aynı MRA modüler platformuna sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. Diğer taraftan markanın amiral gemisi S Sınıfı’nda bulunan bir çok konfor ve güvenlik donanımı yeni E Sınıfı’nda standart veya opsiyonel olarak sunulacak. 
Ülkemizdeki vergi sistemi nedeniyle oldukça sorun yaratan 2.1 litre hacmindeki dizel motor artık 2.0 litre 195hp güce sahip olarak satılacak. Ancak hacim düşmesine rağmen model uzantısında her hangi bir değişiklik olmayacak ve E 220d olarak satılmaya devam edilecek. Bu duruma her halde en çok BMW üzülecektir. BMW, Mercedes’in yaşadığı vergi sorunundan iyi faydalanıyor ve 2.0 litre hacmindeki 5.20d ve 5.25d modellerini oldukça iyi adetlerle satıyordu. E Sınıfı’nın tasarımının değişmesi ve motor hacmindeki düşüş, dizel motor tercih edecek müşterileri bir süre E Sınıfı’na yönlendirebilir. Ayrıca 2.0 litre turbo-benzinli 184hp güce sahip seçenek de satılmaya devam edilecek. 
Diğer taraftan yeni bir motor seçeneği de ülkemiz açısından heyecan yaratabilecek niteliğe sahip. Yeni şarj edilebilir hybrid ünite 2.0 litre hacminde benzinli içten yanmalı bir bir motora ve çeşitli güçlerde elektrikli motorlara sahip. Benzinli ünitenin 2.0 litre olması hybrid modelin üretilen güçten bağımsız olarak 2.0 litreyi kapsayacak vergi diliminden faydalanmasını sağlıyor. Bu sayede fiyat aşırı yükselmeden 279hp güce sahip ve dizel olmayan düşük vergiye sahip bir model almak da mümkün olacak. Bu durum dizel almak istemeyen ancak yakıt tüketimine de önem veren müşteriler için oldukça iyi bir haber. Ayrıca 2.0 litre hacminde 241hp gücünde kuvvetli bir turbo-benzinli motor ile 3.0 litre hacminde 258hp güce sahip turbo-dizel motor da seçenekler arasında bulunacak. Tüm motor seçenekleri ise 9 ileri G-Tronic otomatik şanzıman seçeneği ile sunulacak.
Ülkemizdeki yüksek vergi dilimlerinden kaçabilmek için Mercedes, 1.6 litre hacmindeki turbo-benzinli motoru da bir önceki kasa E180 seçeneğinde sunuyordu. Ancak yeni modelde bu motorun bulunup bulunmayacağı veya Renault’un yeni Megane ve Talisman modellerinde tanıttığı 1.6 litre turbo-dizel 160ps motorun yeni E Sınıfı’nda sunulup sunulmayacağı belirsizliğini şimdilik koruyor.

Mercedes ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız