Yeni VW Tiguan’a Off-road seçeneği geliyor

Yeni VW Tiguan yakın bir zamanda resmi olarak tanıtılmıştı ve birde Hybrid sistemli GTE versiyonu bulunuyordu. GTE modeli üretim şeklinden çok farklı olmayan bir tasarıma sahip olmasına rağmen Konsept model olarak tanıtılmıştı. Şimdi ise VW, bu versiyonun farklı bir versiyonu olan GTE Active Concept in Motion modelini 2016 Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıttı. 

GTE Active Concept in Motion modelinin daha önce tanıtılan modele göre en büyük farkı ise dış görünümünün arazi kullanımına uygun olarak donatılmış olması. Yükseltilmiş gövde, siyah plastik korumalar, tamponların altında gri muhafazalar, tavan üstünde bulunan ışıldak ve yanak yüksekliği daha fazla arazi tipi lastikleri sayesinde Tiguan oldukça sıkı bir off-road aracı haline getirilmiş. 
Kokpit ise VW’in son zamanlarda üzerinde oldukça fazla durduğu ve yeni konseptler tanıttığı dokunmatik düğmeler ve dijital ekranlar ile donatılmış. Bilgi-eğlence sistemi hem dijital hem de dokunmatik ekrana sahipken göstergeler sadece dijital olarak tasarlanmış. Ayrıca havalandırma sisteminin düğmeleri de dokunmatik olarak seçilmiş. Direksiyon üzerinde bulunan kumandalar ve cam açma kumandaları ise geleneksel düğmelerden oluşuyor. 
Modelde kullanılan hybrid sistem ise bir adet 1.4lt turbo-benzinli 148hp içten yanmalı motor, önde 2 adet 54 hp gücünde elektrikli motor ve arkada 1 adet 114 hp gücünde elektrikli motorlardan oluşuyor. Sistemin toplam tekerlek gücü ise 221 hp’yi buluyor. Araç ilk hareketini arkada bulunan elektrik motordan alıyor, çekişin düşmesi durumunda ise önde bulunan elektrikli motorlar ve içten yanmalı motor da devreye giriyor. İçten yanmalı motor gücünü ön tekerleklere 6 ileri otomatik şanzıman ile aktarıyor. GTE modu veya 4Motion modu seçildiği zamanlar ise sistem hem önde hem de arkada hıza veya çekişe ihtiyaç duyulmaksızın devreye giriyor. Tiguan tamamen elektrik modda 32km maksimum menzile sahipken içten yanmalı motorun da devreye girmesiyle bu menzil 933km’ye kadar yükseliyor.
VW markasının dizel emisyon skandalı sonrası dizel motorları kullanmayı yavaş yavaş bırakacağı ve hybrid teknolojisine yönleneceği tahmin edilebilir. Bu nedenle kısa ve orta vadede markadan çok değişik tiplerde hybrid teknolojilerininin tanıtımını görebiliriz. Sütten dili yanan yoğurdu üfleyerek yermiş 🙂

Facebook Comments