Bu BMW’nin turbosu neden yanmış olabilir?

İzleyeceğiniz videoda BMW E30 3.20i aracın 190km hızla yol alırken turbosunun nasıl yandığını izleyeceğiz. Diğer taraftan araçta bulunan kişilerin olay anında ve devamındaki rahatlığı, neşesi ve soğukkanlılığı da oldukça dikkat çekici. BMW E30 3.20i Cabrio’yu bırakın böyle hırpalamayı içinde yatıp kalkabilecek ve gözü gibi bakabilecek birçok insan bulunuyor.


Dyno testinde motor neden patlamış olabilir?

Diğer taraftan araçta başlayan tutuşmanın turbodan kaynaklandığı açıkça belli oluyor. BMW E30 modellerinin hiçbirinde turbo besleme kullanılmadı ve bu modelde 2.0 litre hacminde 6 silindirli atmosferik benzinli bir motor bulunuyor. Bu motor üzerinde ise ciddi anlamda bir modifikasyon çalışması yapıldığı belli oluyor. Öncelikle büyük bir turbo kiti seçilmiş ve motora entegre edilmiş. Ayrıca görsellikte atlanmamış ve birçok parça krom ile kaplanmış. 
Ancak modifikasyon işi çok kolay bir iş değildir ve her motorun kaldırabileceği bir kapasite olduğu gibi bu konuda işçilikte çok önemlidir. Seçilecek parçaların birbirleri ile uyumlu olmaması halinde seyir halinde ve özellikle yüksek devirlerde basıncın artmasıyla uyumsuz parçalarda sorun çıkma ihtimali yüksektir. Bu araca bilinçsiz ve kapasitesi üstünde bir modifiye yapıldığı da videonun sonunda araçta bulunan kişilerin “Yine yandı” demesinden anlaşılıyor.
Araçta ise turbonun yandığı açıkça görülüyor. Turbo, egzoz manifoldu ile beraber motorda en fazla ısınan parçalardan birisidir. Sonuçta egzoz manifoldundan çıkan çok sıcak gazlar turbo salyangozunun içerisine giriyor. Turbo besleme sistemleri ise motor yağı vasıtasıyla yağlanır. Bu yağın salyangozdan sızması durumunda egzoz manifolduna sıçrayabilir ve bu da yağın tutuşmasına neden olabilir. Burada da yangının bu nedenle gerçekleştiği belirtiliyor. 
Ayrıca bu araçta dikkat edilecek bir durum daha bulunuyor. Motor kaputunun bulunmaması nedeniyle yüksek hızın ve oksijen bolluğunun etkisiyle alev sürekli taze hava ile körükleniyor. Yağın da sızmaya devam etmesi sonucu yangın büyüyor. Bu durumu mangal ateşini arttırmak için karton ile körüklemeye benzetebiliriz. Bu Lada neden patlamış olabilir?

Facebook Comments