Efsane VW Microbus geri dönüyor

VW markasının ikonik modellerinden olan Microbus geri dönüyor. 1949 yılından itibaren üretilmeye başlanan ve Brezilya’da hiç değişmeden 2013 yılına kadar üretilen bu efsane model bambaşka bir görünüm ve teknoloji ile geri dönüyor.

2016 (CES) Tüketici Elektroniği Fuarı için hazırlanan konsept model daha önce VW’in hazırladığı Budd-e konseptinin de en büyük özelliği ise elektrikli olması. Önde ve arkada bulunan birer adet elektrikli motor toplamda 137ps güç üretiyor ve bu da aracı yaklaşık 150km hıza çıkarabiliyor. Elektrik motorların kaynağı olan pillerin en büyük özelliğinin ise 15 dakika içerisinde %80 oranda dolabilmesi olarak gösterilebilir. Ayrıca ilginç bir şekilde bu piller harici bir kaynak yani jeneratör olarak ev kullanımı için de kullanılabiliyor.
Aracın içinde ise çeşitli yerlerde bulunan yüksek çözünürlüklü ekranlar sayesinde video izleme ve internet bağlantısı gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca tüm göstergeler dijital ve düğmelerin yerini de dokunmatik ekranlar kullanılmış. “Gesture Control” yani el hareketleri ile kontrol sayesinde aracın kapı açma kapama gibi fonksiyonları da tek bir el hareketi ile otomatik olarak kontrol edilebiliyor.
Aracın genel tasarımı ise VW modellerinin önümüzdeki yıllarda nasıl olabileceği hakkında ipuçları veriyor. Köşeli tasarımın kullanıldığı modelde devasa ön panjur ise oldukça dikkat çekiyor ve VW’in de diğer markalar tarafından kullanılan bu tasarım detayına yeni modellerinde uyacağını gösteriyor. 2017 yılında piyasaya çıkması beklenen modelin elektrikli motor seçeneği ile beraber benzinli ve dizel motorların da seçeneklerde sunulması bekleniyor.
VW Microbus 1951

Facebook Comments