Bu Subaru’nun uçuruma yuvarlanmasının 3 nedeni

Videoda virajlı dağ yollarında modifiyeli Subaru Forester marka aracıyla keyif yaparken yapılan 3 yanlış sonrası uçuruma yuvarlanan bir sürücüyü izleyeceğiz. Oldukça şanslı olan sürücünün aracı uçurumun bir yerinde takılıyor ve belki de sürücünün hayatını kaybetmesini engelliyor. Herkesin başına gelebilecek bu kaza sonrası dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar bulunuyor.

Yolu ve aracı tanımamak
Sürücünün kullandığı Subaru Forester marka araç hem kuvvetli bir motora hemde 4×4 çekiş sistemine sahip. Ayrıca çeşitli modifikasyonların da uygulandığı ve aracın güçlendirildiğini söylemek mümkün. Sonuç olarak özellikleriyle sürücüyü heyecanlandıran ve gaza getiren bir otomobil olduğunu düşünebiliriz. Ancak bir araç ne kadar iyi olursa olsun sonuçta belli sınırları vardır. Bu sınırları iyi bilmek ve aracı ona göre kullanmak gereklidir. Ayrıca araç ne kadar iyi tanınıyor da olsa yolu iyi tanımadan hız yapmaya çalışmak oldukça sakıncalıdır. Sürücü hem aracı çok iyi tanımıyor gibi görünüyor hem de bilmediği bir yolda bu performanslı araç ile hız yapmaya çalışıyor. 
Tünel çıkışında ne olduğunu bilmeyen sürücü hem hızını arttırıyor hem de çıkışta sert viraj ile karşılaşıyor. Gerekli direksiyon hamlesini başta yapsa da hızı oldukça yüksek olan aracın kaymaya başlamasıyla panikliyor ve sert bir şekilde frene basıyor. Frene basmasıyla araç daha fazla savrularak uçuruma doğru yönleniyor ve aşağı uçuyor. 
Bu arada normal yollarda sakin bir şekilde yol alan sürücünün tünelin içinde ve tünel sonunda yaptığı hızlanmayı Subaru’nun karakteristik boxer motor ve modifiyeli egzoz sesini duymak için yaptığını düşünüyoruz.
Tünelde hız yapmak
Tünel çıkışlarında her zaman sürprizlerle karşılaşılabilir ve temkinli bir şekilde çıkış yapmak gereklidir. Bu nedenle tünellerde düşük hızla gidilmeli ve bu hız çıkışta muhafaza edilmelidir. Kazayı yapan sürücü ise tam tersini yapıyor ve tünelde hızlı gittiği gibi üstüne birde çıkışta hızlanmayı tercih ediyor. Tünel çıkışında da viraj ile karşılaşıyor ve hızlanma eğilimindeki aracını yaptığı hamlelerle toplayamıyor ve uçuruma yuvarlanıyor.

Güneş parlaması
Güneşin ters açılarla gelmesi sürücüleri oldukça fazla yanıltan ve yolu görmelerini engelleyen bir durumdur. Özellikle tünel gibi az aydınlatılan ortamlardan parlak güneşe sahip olan ortamlara çıkıldığında gözlerin algılama yetenekleri azalır ve parlak ışık nedeniyle detayları seçmekte sorun yaşanır. 
Sürücü karanlık tünelin çıkışında ne olduğunu tam anlamadan tedbirsiz bir şekilde hızlanmaya devam ediyor. Tünelin sonunda yolun düz bir şekilde devam edeceğini varsayarak aracını kullanmaya ve hızlanmaya devam ediyor. Aşırı parlak güneş ışığı ve karanlığının yarattığı yanılgı sonucunda tünel çıkışındaki virajı göremiyor ve hazırlıksız yakalanıyor. Yaptığı panik nedeniyle de kazayı yapıyor.

Kontrolsüz güç, güç değildir

Facebook Comments