BMW 5 Serisi Cabrio neden üretilmedi?

2016 Mart ayının ilk haftasında yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde bu fuarın öneminden bahsetmiş ve 21 yıl önce yapılan gösteride Mercedes’in çılgın projesi VRC Konsepti’ni tanıttığından bahsetmiştik. 1 araba 4 kasa sloganıyla bahsettiğimiz bu araç hakkındaki yazımızda özellikle Avrupalı markaların bu fuara verdiği önemi vurgulamıştık.

Şimdi ise 1989 yılı Cenevre Otomobil Fuarı’na dönüyor ve bu etkinlikte tanıtılması planlanan ancak son anda vazgeçilen BMW E34 M5 Cabrio prototip modelini inceleyeceğiz.
BMW ve Mercedes belki de dünyada en çok karşılaştırılan ve hayranları tarafından toz kondurulmayan iki önemli Alman otomobil markasıdır. Bu rekabet o kadar ciddi ve sert gerçekleşmiştir ki her iki markanın da bu günlere gelmesinde çok büyük payı olmuştur. Sonuçta arkadan kovalayan olduğunda yavaşlamak veya durmak yanlış bir seçimdir. Geride kalan rekabette saf dışı kalabilir. Bu nedenle günümüzün otomobil sektörü biraz da bu kovalamaca sonucu olarak oldukça ileri bir seviyeye çıkabilmiştir.
Hem BMW’nin hem de Mercedes’in genellikle birbirlerine karşı gelen çeşitli modelleri vardır ve bu şekilde rekabeti arttırmışlardır. Ancak bazı modelleri de vardır ki karşılıkları mevcut değildir. Bunların en başında ise E segmentinde yer alan ve BMW’de karşılığı olmayan Mercedes E Sınıfı Cabrio ile Coupe modelleridir. 
Mercedes E segmenti Coupe sınıfına 1969 yılında W114 kasa 250C modeliyle giriş yaptı ve W123 kasa ile ardından da W124 kasa ile yoluna devam etti. Yaklaşık 23 yıl boyunca bu segmentte Coupe kasa formuna devam eden Mercedes 1992 yılında E Sınıfı’nın üstünü açtı ve çok da beğenildi. Bu beğeni sonucu olarak model günümüzde hala üretiliyor. 
Solda 1969 Mercedes W114 250C sağda 1968 BMW 3.0CS
Diğer taraftan BMW  çok daha önce başladığı Coupe serüvenine daha farklı modellerle devam etti. 1968 yılında Mercedes W114 250C’den çok daha sportif ve modern görünen bir model olan E9 kasa 3.0 CS modeli buna örnek gösterilebilir. Bu nedenle E Sınıfı ile bir ayrım yaşayan BMW günümüzde 5 Serisi platformu üzerinde yükselen 6 serisi olarak adlandırılan farklı bir sınıf ile evrildi. 
BMW & Serisi Cabrio
Ancak her iki markanın bu ayrışması sırasında dikkat edilmesi gereken Mercedes E Sınıfı Coupe’lerin sportiflikten daha çok rahatlığa ve arka koltuk konforuna önem veren tasarım detayları ile yoluna devam etmesi ve  BMW’nin de her zamanki gibi sportifliğini öne çıkaracak şekilde yoluna devam etmesiydi. 
Ancak BMW 1989 yılında hem rakibini hem de piyasayı şok edebilecek bir modeli 1989 Cenevre Otomobil Fuarı’na hazırladı. Bu model 1988 yılında üretilemeye başlanan ve zamanının en hızlı 4 kapılı sedan modeli olan E34 kasa M5’in prototip bir cabrio versiyonuydu. Bu model BMW için oldukça radikaldi çünkü 4 kapılı sedan bir kasadan coupe versiyonu olmaksızın hem de 5 Serisi üzerinden tasarlanmıştı.
Solda 1989 BMW E34 M5 Sağda prototip BMW E34 M5 Cabrio
Tekrar hatırlatılması gereken nokta ise Mercedes’in E Serisi Coupe modelinden geliştirdiği Cabrio modelini ancak 1992 yılında satışa sunmasıydı. Yani BMW, E segmenti cabrio modelini Mercedes’den daha önce piyasaya çıkaracaktı. Bu radikal değişiklik ise maalesef BMW’nin üst düzey yöneticilerinden son anda geri döndü. Tam da fuarda tanıtımı yapılacakken projenin fişi çekildi. BMW 5 Serisi Cabrio iptalinin gerekçesi olarak ise bu kadar iyi ve güzel görünen bir modelin daha karlı olan BMW E30 3 Serisi Cabrio modelinin satışlarını düşürebilme ihtimaliydi. 
BMW E30 kasa 3 Serisi Cabrio
Bu kritik iptalin sonucu olarak BMW en son 27 yıl önce prototipini yaptığı 5 Serisi’nin Cabrio versiyonunu tekrar deneme zahmetine bile girmedi. Bu güne kadar eski yolunu izledi ve 6 Serisi’nin Coupe ve Cabrio modelleri üzerinden yoluna devam etti.. Mercedes ise BMW’den daha sonra E Segmenti cabrio modelini sunmasına rağmen günümüzde hala bu konuda oldukça iyi kazanç sağlıyor ve modeli üretmeye devam ediyor. Mercedes’in bu konuda doğruyu BMW’nin ise yanlış yaptığını düşünüyoruz. BMW’nin bu iptali kendi açısından belki de doğrudur ancak kim mevcut 5 Serisi’nin Cabrio versiyonunu yollarda görmek istemezdi ki?
Solda 2015 E Sınıfı Cabrio solda 1992 W204 Cabrio