4 koltuklu Ferrari FF makyajlandı

Ferrari’nin ürün gamında yer alan tek 4 kişilik model olan FF makyajlandı ve model uzantısı da GTC4 Lusso olarak değiştirildi. Shooting Brake tarzındaki kasa bir Ferrari için oldukça sıra dışı bir çalışma olmuştu ve ciddi miktarda da eleştiri almıştı.


Bu eleştiriler doğrultusunda Ferrari çok ciddi bir makyaj operasyonuna imza atarak FF modelini gerek görünüm gerekse de teknik olarak makyajladı. Aslında yapılan değişikliklere makyajdan çok yenilik demek daha doğru gibi görünüyor. Aracın motor kaputu, farları ve ön tamponda yapılan değişiklikler sayesinde yepyeni bir yüze sahip olmuş. Arkada ise hem tampon değişmiş hem de tek olan stoplar artık çift olarak sunuluyor. Ayrıca tavanın tasarımı da değişmiş ve arka camdan taşarak doğal bir spoyler görünümü elde edilmiş. Aracın yan görünümünde ise hem yan arka camların bitiminde olan C sütunu tasarımı tamamen yeniden tasarlanmış hem de kapıların önünde bulunan havalandırma boşlukları köpek balığı solungacı gibi şekillendirilmiş. Kasada yapılan tüm bu değişiklikler sonucu rüzgar sürtünme değeri (Cw) FF modeline göre daha aşağı çekilebilmiş.
Solda Ferrari FF sağda makyajlı FF yani Ferrari GTC4 Lusso
Aracın iç tasarımında yapılan makyaj ise aynen dışında olduğu gibi yenilik niteliğine sahip. Böyle bir kabin değişikliği için makyaj demek oldukça zor. Kokpitin ortasında bulunan yüksek çözünürlüğe sahip bilgi-eğlence sistemi ise oldukça dikkat çekici ve modern görünüyor.
Diğer taraftan aracın tekniğinde de büyük yenilikler bulunuyor. Zaten AWD (All Wheel Drive) çekiş sistemine sahip olan araçta şimdi de 4WS sistemi eklenmiş. Bu sistem ile direksiyon 4 tekerleği  de kontrol edebiliyor. Bu sistem bir ilk değil ve daha önceden birçok farklı marka ve modelde kullanıldı ancak AWD çekiş sistemi ile beraber ilk kez sunuluyor olması dikkat çekici. AWD ve 4WS sistemini Ferrari 4RM-S olarak adlandırıyor. Özellikle karlı ve ıslak zeminlerde aracın yüksek torkunu zemine iyi aktarabilmek için iki aks arasında elektronik bir diferansiyel sistemi de bulunuyor.
Daha önce kullanılan 6.3 litre V12 atmosferik-benzinli motor kullanılmaya devam edilecek ancak güç 651hp’den 680hp’ye tork ise 687nm’ye yükselmiş. Maksimum tork 5750devir/dakikada alınabiliyorken bu torkun %80’i 1750 devir/dakikadan itibaren sürücünün emrinde oluyor.
Yapılan tüm değişiklikler sonucunda Ferrari resmen FF modeli konusunda özür dilemiş gibi görünüyor. Yapılan operasyona makyaj demeye bin şahit gerek diyebiliriz. Bu açıkça bir yenilik ve asıl amacının da FF modelinin değerini düşürmeden beğeni kazanmak olduğunu düşünüyoruz. Sonuçta modelin ismi bile tamamen değiştirildi.

Facebook Comments