Bu araba neden kontrolden çıkmış olabilir?

İzleyeceğiniz videoda karlı ve buzlu bir yolda sabit bir hızla yol alan aracın aniden kontrolünü kaybederek karşı şeritten gelen araba ile çarpışmasını göreceksiniz.


Sollama aceleye gelmez

Sürücü yoluna normal bir şekilde devam ederken birden emniyet şeridine doğru hareket ediyor ve karlı bölgeye girer girmez direksiyonu sert bir şekilde kırıyor. Diğer taraftan direksiyonu kırmadan hemen önce araç sanki hızlanıyor gibi bir hareket yapıyor. Bunların sonucu olarak da zaten ıslak ve büyük ihtimalle de buzlu olan yolda aracı toplayamıyor ve karşı şeritten gelen araca şiddetli bir şekilde çarpıyor. Her iki araç da hurdaya dönüyor ve sürücü hayatını kaybediyor.

Bu kazada sürücü büyük bir ihtimalle aracın içerisinde bulunan bir şeye uzanıyor ve uzanırken de yanlışlıkla gaza basıyor veya telefonu ile oynuyor. Araç kullanırken saliseler bile bir kazayı yapmamıza neden olabilir veya bir kazadan kurtulmamızı sağlayabilir. Bir anlık dalgınlık aracın yönünün değişmesine ve sonuç olarak da sert bir hamle yapmamıza neden olabilir. Hele hele böyle kaygan bir yolda dalgınlık sonucu yapılan sert bir manevra aracın kaymasına ve kontrolden çıkmasını kolaylaştırır. Bu nedenle yağışlı ve kaygan hava ve yol koşullarında direksiyon başında çok daha dikkatli olmak ve sert hareketler yapmamak gereklidir.

Bu sürücünün sorunu ne olabilir?

Facebook Comments