Salonda Ferrari tamponu mu? Kapıda araba mı tercih ederdiniz?

Başlığın saçma olduğunu düşünebilirsiniz ancak her ürünün bir ederi vardır diye de bir söz vardır. Konumuzun ilham kaynağı ise Ferrari’nin en üst modeli olan LaFerrari modelinin haşat olmuş tamponu ve bu tamponun uçuk fiyatı.

Geçtiğimiz aylarda Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de kaza yapan LaFerrari’nin ön tamponunun sağ kısmı parçalanmış ve birçok haber sitesine haber olmuştu. Aracın sahibi büyük ihtimalle tamponunu yeniledi ve bir kısmı parçalanan parçayı ise satılığa çıkardı. Hem de Macaristan koşullarında 4000 Euro fiyat etiketi ile.

Ferrari modellerinin ülkemizde Avrupa’ya göre 2-3 kat arasında daha pahalı satıldığı düşünülürse bu satıcı Türkiye’de olsaydı herhalde tamponun fiyatı 10.000 Euro’yu bulabilirdi. Bu da yaklaşık olarak 30.000-35.000TL gibi bir miktar anlamına geliyor. Hurda tamponu bu kadar özel kılan ise hem az sayıda üretilen bir araca ait olması hem de çok hafif ancak çok sağlam karbonfiber malzemeden yapılmış olması. Hurda tamponu ise başka bir LaFerrari sahibinin almak isteyeceğini sanmıyoruz. Olsa olsa çılgın birisi salonunu veya garajının dekorasyonunda kullanabilir diye düşünüyoruz.

Bu miktarda parayla ise oldukça iyi durumda kullanılmış araç almak mümkün görünüyor. Biz de 30.000TL-35.000TL aralığında hangi modellerin alınabileceğini görmek istedik ve  farklı araçlar ı seçtik. Liste aslında oldukça uzun ve biz sadece daha yeni model olan ve az km yapmış araçlar üzerinden seçim yapmaya gayret ettik. Audi, BMW ve Mercedes gibi premium markaların daha eski model araçlarını da bu fiyatlara bulmak mümkün. 
Sonuç olarak siz olsaydınız salonunuzu süsleyecek oldukça ender bir aracın hurda tamponunu mu yoksa aşağıdaki araçlardan veya kendi seçeceğiniz bir aracı mı tercih ederdiniz? Bu arada tamponun üzerindeki Ferrari logosunun söküldüğünü hatırlatmakta fayda görüyoruz. 🙂
  • 2010 Ford Ranger 4×4 
  • 2011 Ford Focus 1.6 TDCI Trend
  • 2012 Toyota Auris 1.33 Comfort
  • 2013 VW Polo 1.4 Comfortline
  • 2014 Fiat Linea 1.4 Fire Actual Plus
  • 2015 Renault Symbol 1.2 Joy

Facebook Comments