Makyajlı Ford Mondeo artık çukurlardan atlayabilecek

Daha önceki bir analizimizde Bose ses sistemleri tarafından tasarlanmış olan ve kasislerin üzerinden bile atlayabilen elektromanyetik süspansiyon sistemi hakkında bilgi vermiştik. Bu sistem çok pahalı ve ağır olması nedeniyle rafa kalkmıştı. Bu muhteşem sisteme ilişkin yayına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


Elektromanyetik süspansiyon sistemi geri döner mi?

Şimdi ise Ford markasının A.B.D kolu Bose’un sistemi kadar fonksiyonel olmasa da oldukça iyi ve yararlı bir sistemi tanıttı. Yakın zamanda makyajlanan Ford Fusion yani Ford Mondeo’da sunulacak olan bu sistem sayesinde çukurlardan geçerken araç bir şekilde bu sorunlu yol yüzeyini düz bir şekilde düşmeden geçebiliyor. Ford markası bu sistemi derin ve geniş bir çukura pinpon topları koyarak aşağıdaki videoda açıkça gösteriyor. Sihir gibi görünen bu güzel sistem sayesinde A.B.D’de senede 3 milyar dolara mal olan ve çukura düşme sonucu gerçekleşen hasarlar minimize edilebilecek. Bu arada A.B.D’de bulunan bazı yollarının sanılanın aksine oldukça kötü olduğunu belirtmemizde fayda var.
Sistem temel olarak bilgisayar kontrollü amortisörlere sahip. Sistemdeki sensörler ve sönümleme aygıtları (damperler) çukuru önceden tespit ediyor ve tekerlekleri çukura düşmeden hemen önce tutabiliyor. Bu büyük ihtimalle amortisörün tekerleği aşağıya bırakmaması ve bir nevi dikey olarak kitlemesiyle mümkün olabilir. Yani tekerlek asılı kalıyor ve çukurun üzerinden havada geçiyor diyebiliriz. Tabii ki bu olay saliseler içerisinde gerçekleşiyor. Ayrıca çukurlardan atlama konusunda arka süspansiyon sisteminin öne göre daha da iyi çalıştığı belirtiliyor. Bunun nedeninin ise ön tekerlek sensörlerinin çukuru arka süspansiyon sistemine önceden bildirmesi sayesinde olduğu belirtiliyor.
Böyle harika ve faydalı bir sistemi geliştirdiği ve Fusion V6 Sport modelinde standart olarak sunacağı için Ford markasını tebrik etmek gerekir. Umarız bu sistem tüm markalarda yaygınlaşır ve özellikle bol çukurlu ülkemiz yollarında da faydalı bir şekilde kullanılır.
Facebook Comments