Volvo V90 Estate tanıtıldı

İsveçli Volvo markası 2015 yılında tanıttığı SUV modeli XC90 ile büyük ve başarılı bir değişime girmiş durumda. Bu modeli S80 modelinin takipçisi olan S90 modeli izledi ve şimdi de S90’ın Station Wagon versiyonu V90 Estate tanıtıldı.

V90 modeli genel görünüm olarak doğal bir şekilde S90 modeliyle aynı. Aracın C sütunundan itibaren ise SW kasa tipine dönüşen araçta en büyük farklılık aracın arka tasarımında yer alıyor. Arka tasarımda aynı olan tek detay egzoz uçları olarak göze çarpıyor. Diğer hiç bir tasarım detayı aynı değil ve bu da V70 modeline oldukça fazla kafa yorulduğunu açıkça gösteriyor. Bize göre V90 Estate modelinin arka tasarımı S90 Sedan modeline göre daha şık görünüyor.
Solda Volvo S90 Sedan sağda Volvo V90 Estate
Her iki modelin de kokpitleri aynıyken arka koltuk sırasında arkaya doğru devam eden tavan tasarımı sayesinde doğal olarak baş mesafesi V90 modelinde daha fazla ve daha ferah. Diz mesafesi ise fotoğraflardan yaptığımız karşılaştırmada eşit görünüyor ve gerçekten övgüye değer bir genişliğe sahip. Bu mesafe Alman rakiplerinin korkulu rüyası olabilecek kadar iyi.

Solda S90 arka koltuk sorası sağda V90 arka koltuk sırası
Kullanılacak motorlar ise Volvo S90 modeli ile aynı olacak. 2.0 litre hacminde hem turbo hem de kompresör beslemenin olduğu 320ps (T6) güce sahip olan motor V90 modelinde de kullanılacak. Bu motorun litre başına ürettiği 160ps güç oldukça yüksek bir değer ve bu klasmandaki en iyi motorlardan birisi sayılıyor. Ayrıca 2.0 litre turbo-benzinli 254ps (T5), 2.0 litre turbo-dizel 235ps (D5) ve 190ps (D4) motorlar da alternatifler arasında bulunuyor. Serinin en kuvvetli motoru ise 2.0 turbo-benzin ve hybrid teknolojisini beraber barındıran ve 407ps güce sahip olacak olan T8 versiyonu. Bu motor 50km mesafeyi sadece elektrik gücü ile alabiliyor. Ülkemiz için oldukça önemli olan 1.6 hacme sahip benzinli ve dizel motorlardan ise henüz bir haber yok.

Volvo yeni tanıttığı V90 modelinde daha önce de S90 modelinde kullanacağı turbo-dizel motorda turbo boşluğunu ciddi oranda azaltacak Power Pulse teknolojisini tanıtmıştı. Bu teknoloji 2.0 litre turbo-dizel 235ps güce sahip motorda bulunuyor. Sistemde geleneksel bir turbo sistemi yine kullanılıyor ancak tek fark düşük devirlerde bu turbo türbinini egzoz gazından bağımsız bir şekilde döndürecek pompa sistemi bulunuyor. Aslında bu oto yıkamacılarda bulunan basınçlı yıkama kompresörleri ve binalarda bulunan hidrofor sistemlerinin bir minyatürü ancak kompresör kelimesinin supercharger ile karışmaması için kullanmıyoruz. Bu  arada hidroforun su bastığını bu sistemin ise hava bastığını hatırlatmakta fayda var. Hidroforu akılda kalması amacıyla örnek olarak veriyoruz.

Bu pompa sistemi bir adet pompa ve bir adet de 2 litrelik genleşme tankından oluşuyor. Pompa çalıştığı zaman 2 litrelik genleşme tankını basınçlı bir şekilde hava ile dolduruyor. Sürücü oldukça düşük devirlerde gaza yüklendiğinde biriken basınçlı havayı tutan valf açılıyor. Serbest kalan basınçlı hava egzoz manifoldundan geçerek turbo türbinini egzoz gazından bağımsız olarak döndürüyor ve bu sayede turbonun daha düşük devirlerde devreye girmesi sağlanıyor. Sonuç olarak da turbo boşluğu ciddi oranda azalmış oluyor. Pompa boşalan tankı anında dolduruyor ve bu döndürme gücü her zaman hazır bekletiliyor.

Volvo ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

V90 Estate gerçekten de Volvo’nu son yıllarda ortaya çıkardığı başarılı modellerden birisi oldu. Gerek XC90 gerekse de S90-V90 modelleri hem tasarımları hem de teknolojileri ile BMW, Mercedes ve Audi’yi bu sefer ciddi anlamda zorlayacak gibi görünüyor. Ülkemizde ise Volvo beğenilen ve güvenilen bir marka. Son yıllardaki satış adetleri ise 1.6 benzinli ve dizel motorlar sayesinde ciddi oranda artış durumda. Volvo S90 ve V90 modellerini düşük hacim motorlarla ülkemize getirebilirse başarılı teknolojisi, tasarımı ve daha uygun fiyatlarıyla satışlarını daha da yukarıya taşıyabilir.

Facebook Comments