Renault Alpine geri dönüyor

Fransız Renault markasının uzun bir zaman önce kullandığı sportif Alpine markasını yeniden doğdu. V,ision Concept ismi ile tanıtılan bu modelin üretim modeli ile görünüm ve teknik özellikler olarak oldukça yakın olacağı Renault yetkilileri tarafından özellikle vurgulanıyor.

Tanıtılan Vision modeli 1962 yılında satışa sunulan ve oldukça beğeni toplayan A110 modeli ile bir çok ortak detay barındırıyor. Gerek tasarım olarak gerekse de yapı olarak büyük benzerlikler taşıyan bu iki model aradan 55 yıla yakın zaman geçse de dede-torun olduklarını belli ediyor. Her iki modelin de ortadan-arkadan motorlu olduğunu belirtmekte fayda var.
2017 Alpine Vision vs 1962 Alpine A110
Alpine Vision ve A110 modelleri arasındaki bu benzerlik kokpitte de devam ediyor. Özellikle gösterge grubu ve direksiyon tasarımı 55 yıl önceki modelden oldukça fazla ilham almış gibi görünüyor. Vision modelinde bulunan sportif kokpit günümüze oldukça uygun görünüyor ve bu da üretim modelinde aynen kullanılabileceği anlamına geliyor.

2017 Alpine Vision kokpit vs 1962 Alpine A110 kokpit
2016 yılı sonunda tanıtılması beklenen üretim modelinde Renault tarafından tamamen Alpine modeli için tasarlanan 1.8 litre turbo-benzinli bir motor kullanılacak. Bu motorun 250hp civarında bir güce sahip olacağı ve 300hp güce sahip bir tipinin de RS modeline sunulabileceği belirtiliyor. Giriş seviyesinde bulunan motorda bile 0-100km hızlanmasının 4.5 saniyenin altında olması bekleniyor. Ayrıca motorun arkada olması ve hafifliğe özel bir önem verilmesi sayesinde go-kart tarzı yol tutuş özelliklerinin olması sürpriz olmayacaktır. 

Facebook Comments