Mercedes 2.0 dizel motor detayları açıklandı

Yeni Mercedes E Sınıfı tanıtımı 2015 yılı içerisinde parça parça yapılmıştı. İlk önce kabin özellikleri, daha sonra modelin kendisi en sonda ise motor seçeneklerinin detayları açıklanmıştı. Ülkemizi ilgilendiren kısmı ise daha önceden 2.1 litre olarak satılan en düşük dizel motor hacminin artık 2.0 litre olarak satılacak olması. 

Bu oldukça önemli bir gelişme çünkü Mercedes bir üst vergi dilimine girmesi nedeniyle 2.1 litre dizel motora sahip olan E250d modelini BMW’nin 2.0 litre dizel motora sahip modelleri 5.20d ve 5.25d modellerinden daha yüksek fiyatlara satmak zorunda kalıyordu. Bu nedenle bazı Mercedes müşterileri ister istemez ya BMW ve Audi markasına kayıyordu yada Mercedes’in 2.0 litre benzinli motora sahip olan E250 modelini tercih ediyordu. Yeni 2.0 litre dizel motor bu nedenle özellikle Mercedes müşterileri için çok iyi bir haber oldu. Ayrıca bu motor sayesinde ciddi oranda BMW ve Audi müşterisi Mercedes markasına kayabilir.
168.4kg ağırlığı ile bir önceki motora göre 34.4kg daha hafif olan tamamen alüminyum malzemeden üretilen OM 654 koduna sahip yeni 2.0 litre dizel motor 191hp güce sahip ve maksimum torku da 400nm. Bu yüksek tork 1550 devir/dakika ile 3000 devir/dakika arasında kesintisiz elde edilebiliyor. Maksimum güç ise 3750 devir/dakikada elde ediliyor. Oldukça başarılı teknik verilerin sonucu olarak da ortalama tüketim değeri 100km’de 3.9 litreye kadar düşmüş. Bu tüketim değeri bir önceki motora göre yaklaşık olarak %13 daha az tüketim ve düşük emisyon anlamına geliyor. 
Yeni motor ile yeni E Sınıfı 0-100km hızlanmasını 7.3 saniyede tamamlayabiliyor ve saatte 240km maksimum hıza çıkabiliyor. Bu teknik ve performans verileri onu en büyük rakipleri olan BMW 520d ve Audi A6 2.0 TDI karşısında zirveye taşıyor. 
Mercedes 2.0 litre turbo dizel motor
Motorun yakıt tüketiminin düşük olabilmesi için bazı özel teknolojiler de kullanılmış. Özellikle dizel motorlarda karşılaşılan kısa mesafelerde motor ısınıncaya kadar gerçekleşen yüksek tüketim yeni yalıtım sistemleri ve katalitik kaplamalar sayesinde aşağı çekilebilmiş. Ayrıca çok yönlü egzoz gazı geri sirkülasyon (dönüş) sistemi (EGR) sayesinde emisyon değerleri daha alt seviyelere indirilebilmiş. VW’in başına gelen emisyon belasından sonra Mercedes yoğurdu üfleyerek yemiş gibi görünüyor.
Yeni 2.0 litre dizel motor bir önceki motora göre ciddi anlamda hafiflemiş ve verimi artmış. Bu motorun Mercedes’in A, B, C, E, GLC ve GLE serilerinde kullanılması, daha düşük ve yüksek güce sahip versiyonların da tanıtılması bekleniyor. Daha güçlü olan versiyonun GLE modelinde BMW’nin 2.0 litre dizel kullandığı X5 modeline karşı kullanılabileceği tahmin edilebilir. Ayrıca yine daha güçlü versiyonun S Sınıfı’nda kullanılması bizi şaşırtmayacaktır. BMW yeni 7 Serisi’nde 2.0 litre turbo-benzinli motorunu kullanmaya başladı ve bu motor ile S Sınıfı satışlarını tehdit ediyor. 
Diğer taraftan Türk tüketicisi tarafından merakla beklenen ve yeni C Sınıfı’nda da kullanılan Renault üretimi 1.6 litre turbo-dizel motorun yeni E Sınıfı’nda kullanılıp kullanılmayacağı ile ilgili henüz bir gelişme bulunmuyor. Ayrıca ülkemize özel satılan 1.6 benzinli motor konusunda da henüz bir gelişme yok. Ancak Mercedes’in yeni E Sınıfı’nda benimsediği kesik kesik tanıtım stratejisi bu motorları bir süre sonra karşımıza çıkarabilir. 
80 yılda Mercedes 4 silindirli dizel motor nereden nereye?

Facebook Comments