Mazda MX-5 RF Hardtop tanıtıldı

Mazda markasının dünya çapında belki de en sevilen ve bilinen modeli olan efsane MX-5 2015 yılında yenilenmişti. 2 kişilik modelde kumaş bir tente bulunuyor ve tavan tamamen açılarak Cabrio formuna kavuşuyordu.

Şimdi ise Mazda sessiz sedasız yürüttüğü çalışmalar sonucu Coupe-Targa melezi MX-5 RF (Retractable Fastback) modelini tanıttı. Modelde o kadar başarılı bir otomatik hardtop (metal) tente sistemi kullanılmış ki aracın üstü kapalıyken tamamen bir Coupe’ye, üstü açıkken de havalı bir Targa’ya dönüşüyor. Aracın üstü kapalıyken de üstünün açılıp açılmadığı anlaşılmıyor bile.
Targa modellerinde genellikle el ile sökülebilen tavan parçası modelde elektrikli olarak katlanıyor ve bagaj içerisine giriyor. Bize göre Cabrio kardeşinden de daha güzel ve sportif görünüyor. Ayrıca Cabrio modelinde bulunan 130lt bagaj hacminde her hangi bir değişiklik olmamış. 
Kullanılacak motorlar ise Cabrio modeli ile aynı. 1.5 litre atmosferik-benzinli 131ps ve 2.0 litre atmosferik-benzinli 155ps güce sahip üniteler RF modelinde de sunulacak. Bu motorlar 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzımanlar ile tercih edilebilecek. 
Cabrio modeli çok olumlu yorumlar alan MX-5, yeni kasa tipi ile daha da iyi yorumlar alacaktır. Ayrıca daha kuvvetli 1.5lt turbo-benzinli bir motor bu kasaya gerçekten de çok yakışacaktır. Bilindiği gibi platform kardeşi Fiat 124 1.4lt turbo-benzinli 140ps güce sahip bir motor ile satışa sunuldu. Umarız aynı durum Mazda’da da gerçekleşir. 

Facebook Comments