Mercedes AMG GLC 43 tanıtıldı

2015 yılını oldukça hızlı geçiren ve 2016 yılına da aynı hızla giren Mercedes markası gün geçmiyor ki yeni bir model tanıtmasın ve bizi şaşırtmasın. Şimdi de Crossover modeli GLC’nin AMG  43 versiyonunu tanıtan marka daha bu hafta içerisinde yeni E Sınıfı‘nın AMG 43 versiyonunu da tanıtmıştı.


Downsizing yani motor hacminin düşürülerek ve aşırı besleme sistemleri kullanılarak gücün muhafaza edilmesi veya yükseltilmesi modasına sonunda devasa atmosferik motorlarıyla bilinen AMG departmanı da iyiden iyiye uydu. Ayrıca BMW’nin başlattığı safkan olmayan ve ehlileştirilmiş M modellerine benzer bir şekilde AMG’de artık bu tip modelleri sunmaya başladı. Bu kesinlikle kötü bir şey değil ve aşırı güçlü motorları istemeyen ancak gücü fazlasıyla yerinde günlük kullanıma daha uygun modelleri talep edenler için adeta bir bonus oldu. Bu sayede markalar modellerini daha da çeşitlendirerek her türlü müşteriye ulaşabiliyorlar. 
Crossover sınıfında yer alan GLC modelinde ise daha önce AMG SLC43, C43 ve E43 modellerinde de kullanılan 3.0 litre V6 silindirli çift-turbo benzinli 367pg güce ve 520nm torka sahip motor kullanılıyor. Bu motor gücünü 4 tekerleğe 5 farklı sürüş moduna sahip olan 9 ileri G-Tronic otomatik şanzıman vasıtasıyla aktarıyor. Çekiş sistemi önde %31 ve arkada da %69 olarak dağılıyor. Bu başarılı teknik veriler sayesinde model 0-100km hızlanmasını 4.9 saniyede tamamlayabiliyor ve son hızı da 250km/saat ile sınırlandırılmış.
Comfort, Sport ve Sport+ olarak 3 farklı moda sahip havalı süspansiyon sistemi (Air Body Control) ise özel olarak elden geçirilerek modele daha uygun hale getirilmiş. Bu sayede hem yol tutuş özellikleri hem de konfor özellikleri birlikte sunulabiliyor. Aracın iç tasarımı ise Mercedes C Sınıfı ile neredeyse aynı ancak sabit başlıklı AMG koltukları ve modele özel dekor ve döşemeleri dikkat çekici ve bu sayede oldukça sportif görünüyor.

Facebook Comments