Yeni Mercedes E Sınıfı AMG E43 tanıtıldı

Yeni Mercedes E Sınıfı yakın bir zamanda tanıtıldı ancak modelin tanıtım atağı bitmek bilmiyor. İlk olarak kokpiti ve iç tasarımı, daha sonra dış görünümü ve en son olarak da motorları tanıtılan modelin şimdi de hafif AMG versiyonu E43 modeli tanıtıldı.

Hafif dememizin sebebi ise serinin en üstünde yer alacak olan AMG E63 modelinin halen test ediliyor olmasından kaynaklanıyor. Mercedes BMW’nin hafif M modellerine benzer bir şekilde artık tüm serilerinde hafif AMG modellerini sunmaya başladı ve gerçekten de iyi yaptı. Bu sayede abartı güce ihtiyacı olmayan ancak hızlı ve özel bir araç isteyenler için gündelik kullanıma daha uygun modeller ortaya çıkmaya başladı.
Aracın genel görünümü normal modellere göre çok az krom detay barındırmasıyla öne çıkıyor. Sadece ön panjur ve arka bagaj kapağı üzerinde bulunan hafif krom çıtalar aracın sportif görünümünü bozmazken lüks bir model olduğuna da fazlasıyla vurgu yapıyor. Özellikle yan camları çevreleyen krom çıtaların kullanılmamış olması bu vurguyu ciddi anlamda arttırmış. Büyük bir ihtimalle bu detaylar bol krom severler için opsiyon olarak bulunacaktır.
Normal E Serisi modellere göre en büyük farklardan birisinin ise AMG Airmatic Adaptive Sport Süspansiyon sisteminin modelde standart olarak sunuluyor olması diyebiliriz. Ayrıca şasi, direksiyon ve fren sistemi de aracın yüksek performansı göz önüne alınarak daha da iyileştirilmiş. Önde ve arkada sunulan daha sportif tampon tasarımı ve 19 inch çapında jantlar ile de hem yol tutuş hem de sportif görünüm desteklenmiş. 
AMG E43 modelinde kullanılan motor ise abisi E63 modelinde kullanılacak olan 4.0lt V8 600ps güce sahip olma ihtimali bulunan motorun ehlileştirilmiş bir versiyonu diyebiliriz. 3.0 litre hacminde V6 silindirli bi-turbo benzinli motor 400ps güce ve 520nm torka sahip. Bu orantılı güç sayesinde E43 0-100km hızlanmasını 4.6 saniyede tamamlıyor. Maksimum hız ise 250km/saat ile sınırlandırılmış. Ancak limitör olmaması durumunda 300km/saat sınırını zorlayabilecek potansiyeli bulunuyor. Bu çok iyi verilere rağmen aracın ortalama yakıt tüketimi ise 100km’de 8.3lt olarak açıklanıyor. Teorik olan bu veri günlük hayatta ne kadar gerçekleşir bilinmez ancak böyle bir araç için gerçekten de iyi sayılır.
Mercedes AMG E43 modelinin ülkemize mutlaka geleceğini düşünüyoruz. Motor hacminin 3.0 litre ile sınırlı olması sayesinde 4.0 litre motor ile satılacak olan E63 modeline göre daha uygun fiyata ve düşük yakıt tüketimi avantajına sahip olacaktır. Ayrıca yıllık motorlu taşıtlar vergisi de bir üst modele göre oldukça makul kalacaktır. Saf ancak günlük kullanıma da uygun bir AMG olması sayesinde de belirli bir pazarı mutlaka olacaktır.

Facebook Comments