Mercedes GLC Coupe tanıtıldı

Mercedes bulunduğumuz hafta sonunda başlayacak olan New York Otomobil Fuarı öncesinde 2015 yılında tanıttığı GLC modelinin sportif kasa tarzına sahip olan GLC Coupe versiyonunu tanıttı. Model tanıtımı dur durak bilmeyen markanın bu modelinin tek rakibi ise BMW X4 olarak öne çıkıyor. Audi’nin GLC Coupe karşısında şu anda bir rakibi bulunmuyor.

Rus Matruşka Bebek modasına Mercedes markasının da uymasıyla ürün gamında birbirine benzeyen modeller de artmaya başladı. Mercedes’in daha önce BMW X6’ya rakip olarak çıkardığı GLE Coupe modeli ile GLC Coupe’nin tasarımı ciddi anlamda benziyor. Boyutları hariç bu iki modeli birbirine karıştırmamak neredeyse mümkün değil.

Üstte GLC Coupe – Altta GLE Coupe

Dış tasarımları ciddi anlamda benzeyen abi-kardeş modellerin iç tasarımları ise bambaşka. GLC Coupe’de bulunan kokpit kardeşi GLC ve kuzeni C Sınıfı ile birebir aynı denilebilir. GLE Coupe’de ise tamamen farklı bir tasarım mevcut. Bunun nedeni olarak ise modelin 5-6 yıl öncesinin tasarımına sahip GLE ile aynı özelliklere sahip olması olarak gösterilebilir.

Mercedes GLC Coupe- GLC ve C Sınıfı ortak kokpiti

4730mm uzunluğu ile GLC modelinden 74mm uzun ve 1600mm yüksekliğiyle 39mm daha alçak olan Coupe bu sayede daha sportif bir görünüme sahip. İz genişliği ise her iki modelde de aynı ve 2870mm olarak açıklanıyor. Aracın kabin genişliğinin GLC ile aynı olduğu belirtiliyor ancak bagaj hacmi coupe formu nedeniyle 59lt daha küçük.

Kullanılacak motorlar ise yeni tanıtılan Mercedes modelleri ile aynı. Yeni E Sınıfı‘nda da kullanılacak olan 2.0 litre turbo-dizel (E220) ünite GLC Coupe’de de yerini alacak. Bu motorun 170ps ve 204ps olarak iki farklı versiyonu bulunuyor. Ayrıca 2.0 litre turbo-benzinli motor da 211ps gücü ile seride yerini alacak. Bu motorlar ile beraber Mercedes’in yeni 9 ileri otomatik şanzımanı kullanılabilir.

Ülkemizde ise her iki motor seçeneği de satılacaktır ancak yüksek vergi dilimi nedeniyle büyük ilgi gören 1.6 turbo-benzinli motor GLC ve GLC Coupe modellerinde kullanılırsa büyük ilgi görebilir. Benzer bir motor BMW X3 modelinde de kullanılıyor ve satışları da oldukça iyi. Ancak X4 modeli 1.6 lt motor ile satılmıyor ve en düşük motor seçeneği 2.0 litre turbo-dizel olarak yer alıyor.

Facebook Comments