Nissan GTR makyajlandı, daha da güçlendi

Nissan markasının belki de en çok konuşulan, bilinen ve Alman-İtalyan markaların himayesinde bulunan super sport modellerin arasından sıyrılarak üst sıralara çıkmayı başarabilen ender modellerden birisi olan GTR, New York Otomobil Fuarı öncesinde makyajlandı ve motoru da bir miktar güçlendi.

Görünüm olarak çok büyük değişiklikler barındırmasa da ön panjur ve ön tampon tasarımının tamamen değiştiği söylenebilir. Ayrıca tamponun iki kenarına eklenen ledli gündüz farları sayesinde daha taze bir görünüm elde edilmiş. Arka tasarımda aynen ön kısma benzer bir şekilde değişikliğe uğramış. Egzoz boruları ve tamponun tamamı artık çok daha detaylı çizgilere sahip ve daha sportif görünüyor. Yapılan değişiklikler basit gibi görünse de aracın genel görünümünü başarılı bir şekilde tazelemiş ve daha sportif hale getirmiş.
Aracın içinde ise makyajdan ziyade yenileme operasyonu gerçekleştirilmiş. Hem havalandırma ızgaralarının yeri tamamen farklı yerlere taşınmış hem de bilgi-eğlence ekranı bir miktar aşağı doğru indirilmiş. El freninin de bulunduğu konsola ise bu ekranın kontrol edilebildiği yuvarlak kumanda düğmesi eklenmiş. Ayrıca direksiyon tasarımı da daha güncel bir görünüm almış. Aslında eskiden daha özgün bir tasarıma sahip olan kokpit bir miktar sıradanlaşmış diyebiliriz. Bu şekli ile de gayet güzel görünse de sedan otomobillere ait kokpitlerden çok da farkı bulunmadığı düşünüyoruz. 
Gerek dış görünüm gerekse de kokpitte yapılan tüm bu değişikliklerden sonra efsane motora dokunmadan da olmazdı. Bunu iyi bilen Nissan Mühendisleri 545hp olan gücü 565hp’ye 628nm olan torku da 633nm’ye çıkarmışlar. Performans verileri henüz açıklanmasa da zaten oldukça hızlı olan model makyaj sonrası daha da hızlanacaktır. Makyaj öncesi standart model 0-100km hızlanmasını 3 saniyede tamamlarken makyaj sonrası güç artısı sayesinde bu değer 0.1-0.2 saniye iyileşebilir. Son hız ise 314km/saat’den 2-3km/saat civarında artarak 317km/saat sınırına çıkabilir. Motor değerlerinin artmasının yanında gücün ve torkun elde edildiği devirlerin de artık daha dengeli olduğu belirtiliyor. Ayrıca şanzıman ve süspansiyon da elden geçirilmiş ve daha pürüzsüz ve kontrollü bir sürüş hedeflenmiş.

Facebook Comments