Ford Mondeo 25 yıl önce nasıldı? Şimdi nasıl?

Karşılaştırma bölümümüzde bugüne kadar genellikle yeni model ve birbirlerine rakip olan araçları karşılaştırmıştık. Şimdi ise geçmişten günümüze kadar önemli modellerin ilk çıktıkları yıla göre olan karşılaştırmalarını da yapacağız. Bu sayede bulundukları dönem içerisinde tüketicilere tasarım, motor, performans ve tüketim olarak ne sunuyorlardı şimdi ne sunuyorlar görmüş olacağız. Bu sayede otomobil teknolojisinin de nereden nereye geldiği göreceğiz marka bazında görmüş olacağız. Ancak seçtiğimiz aralıktaki tüm modelleri değil daha çarpıcı olması için genellikle ilk ve son kasa arasındaki farkları inceleyeceğiz.

Karşılaştırmamızın ilk konuğu ise satışta olduğu her dönemde D segmentinde adı geçen modellerden birisi olan Ford Mondeo. Gerek konforu ve yol tutuşu gerekse de sağlamlığı ile ün yapmış olan bu popüler model ülkemizde satıldığı her dönemde sevildi ve de seviliyor.

Ford ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Boyutlar

Aradan geçen çeyrek asır sonrası her iki modelin boyutları arasındaki fark gerçekten de ciddi oranda artmış. Öyle ki 1992 Ford Mondeo’nun bir alt sınıfta bulunan 2016 Ford Focus Sedan’dan bile daha küçük boyutlara sahip olduğu görülebilir. 2016 Mondeo ise 4 ölçünün ortalaması alındığı zaman 1992 model Mondeo’dan %7 oranında daha büyük ölçülere sahip.

Diğer taraftan aynı dönem satışta olan ve bir üst sınıfta yer alan 1992 Ford Scorpio ile karşılaştırılırsa, 2016 Ford Mondeo’nun bu modelden bile daha büyük olduğu görülebilir. Bu da modelin adeta 2 sınıf birden atladığını gösteriyor. Günümüz modellerinin irileşmeye ne kadar meyilli oldukları bu tablodan rahatlıkla anlaşılabilir. 

Teknik
25 yıl önce içten yanmalı motorlarda gerçekleşen en önemli yenilik silindir başına 2 yerine 4 supap kullanılması olmuştu. Hem bu nedenle hem de ülkemizde bu seçenek ile satıldığı için 1992 Ford Mondeo’da 2.0lt 16V motoru kullanmayı tercih ettik. Ayrıca o zamanlar turbo besleme günümüzde olduğu gibi yaygın bir şekilde kullanılmıyordu ve sadece bazı markaların performans modellerinde bulunuyordu. Aslında 2.0lt 16V genelde serinin en üstünde yer alan seçenek bile olabiliyordu. Yani seçtiğimiz motor döneminin en teknolojik ve performanslı motor seçeneklerinden birisi sayılıyordu. 
Diğer taraftan 2016 Mondeo’nun ülkemizdeki giriş seviyesi motor seçeneği 1.5lt turbo-benzinli ve bu motor 6 ileri otomatik şanzıman ile alınabiliyor. Ancak 160ps gücü ile de hacmine göre oldukça iyi güç üretebiliyor. Sonuç olarak 1992 yılının kuvvetli motor seçeneklerinden birisi ile bulunduğumuz dönemin sıradan sayılabilecek iki motorunu karşılaştırıyoruz. Güç/hacim, Tork/hacim verilerinde iki model arasında uçurum bulunuyorken, 2016 Mondeo’nun oldukça ağır olması nedeniyle Güç/ağırlık oranları hemen hemen aynı değere sahip.
Tablodaki performans verilerinden de açıkça görüldüğü gibi 2016 Ford Mondeo hem daha büyük hem de daha ağır bir kasaya sahip olmasına rağmen gerek performans gerekse de tüketim olarak daha iyi verilere sahip. Ayrıca bu sonuçları daha düşük hacimde turbo destekli bir motor ile yapabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu Güç/ağırlık oranının aynı olmasına rağmen bu değerlerin elde edilebiliyor olması. Bu da günümüz motorlarının ne kadar performanslı ve verimli olduğunu açıkça gösteriyor. 
Görünümler

 

Facebook Comments