Bu jant neden kopmuş olabilir?

İzleyeceğiniz videoda oldukça iyi sportif özellikleri ile öne çıkan Honda S2000 marka aracın pistte yarış tarzında kullanıldığı izleyeceğiz. Ancak aracın sol ön tekeri viraja girildiğinde kopuyor ve bu nedenle de araç toprak araziye giriyor. Bu durumun neden olduğunu anlamaya çalışacağız.

Tüm ürünlerde olduğu gibi jantlarda kullanılan malzemelerin de bir ömrü vardır. Daha yeni alınan kullanılmamış bir jant ile uzun bir süre kullanılan jant arasında sağlamlık farkı vardır. Uzun süreler kullanılmış jantlar hem mevsim şartlarına, hem araç ağırlığına hem de sürüş esnasındaki dinamikler nedeniyle farklı kuvvetlere maruz kalırlar. Bunun sonucu olarak da tıpkı insanların yaşlandığı gibi metallerde bahsettiğimiz bu farklı şartlar altında yaşlanır ve bu yaşlanma durumuna “Metal yorgunluğu” denir. Sonuç olarak eski bir jant temizlenip, boyanıp ve cilalanıp ilk günkü görünümüne kavuşsa bile artık eski ve yaşlanmış bir janttır. Bu nedenle de ilk günkü özelliklerini göstermesi mümkün değildir ve dayandığı zorlu koşullara bir süre sonra dayanmayabilir. 
Aşağıdaki resimde aracın kırılan jantının bir parçası görülebilir. Kollardaki çatlaklar metal yorgunluğunun belirtisidir. Bu nedenle eski jantlar mutlaka titiz bir şekilde kontrol edilmelidir. 
Videolardan birincisi kısaltılmış bir video ve kazanın oluşumu ve sonucuna odaklanıyor. Bu nedenle kaza öncesindeki sürüş ile ilgili çok fazla bilgi bulunmuyor. Ancak ikinci video izlenirse yaklaşık 2 dakika boyunca aracın sert ve agresif bir şekilde kullanıldığı görülebilir. Her ne kadar jantın kopması normal bir durum olmasa da kullanım tarzının bu durumda büyük payı vardır. Ayrıca videonun sonunda belirtilen detay resimlerinde jantlarda metal yorgunluğu yaşandığı açıkça belirtilmiştir. Sonuç olarak metal yorgunluğu yaşayan jant agresif ve sert kullanımının da etkisi ile kopmuştur.

Facebook Comments