GMC Sierra 1500 pikap dağın tepesine çıkabilir mi?

4 tekerlekten çekişli araçların arazide sorunsuz şekilde ilerleyebilmesi amacıyla gerek çekiş sistemleri, gerek diferansiyel özellikleri gerekse de yerden yükseklikleri zor koşullar dikkate alınarak tasarlanır. Diğer taraftan bu tip standart veya modifiyeli araçların çeşitli arazi sürüşü videolarını birçok kişi izlemiştir. Ancak izleyeceğiniz videodaki görüntüler bize göre oldukça sıra dışı ve cesaret gerektiren bir sürüş tarzı diyebiliriz.

Konumuzun kahramanı ise büyük boy pikap sınıfında bulunan 2015 model GMC Sierra 1500. Bu modelde büyük bir ihtimalle 5.3lt V8 silindirli 350ps güce ve 519nm torka sahip atmosferik bir motor bulunuyor. Ayrıca videodaki aracın genel görünümü itibariyle de motorunda veya çekiş sisteminde her hangi bir modifikasyon olduğunu sanmıyoruz. Yani araç fazlasıyla fabrika çıkışlı standart bir yapıya sahip. 
Diğer taraftan bu araç her ne  kadar kuvvetli bir motora ve 4×4 çekiş sistemine sahip olsa da dingil açıklığının fazla olması ve iri bir model olması onu çok sert arazi koşulları için ideal bir araç olmaktan çıkarıyor. Bu tip araçlar genellikle yük taşıma amaçlıdır ve bu yük ile belli başlı arazi koşullarına girip çıkabilirler. Çok çetin arazilerde sorun yaşama ihtimalleri yüksektir. 
Ayrıca 1000-1500kg yük taşıma kapasiteleri olduğu için de arka aks süspansiyon yapısı bu yönde tasarlanırlar ve 4×4 çekis sistemine sahip olsalar bile olarak esas çekiş arka kısımdadır. Ancak arka kısımda yük olmadığı zaman gücü ve lastikleri ne kadar iyi olursa olsun yere tutunma sorunu yaşarlar ve ağırlık dağılımları da ideal değildir. İşte bu nedenlerle çok ideal arazi araçları olamazlar. Ancak özel ekipmanlarla modifiye edilerek arazi sürüşü konusunda çok iyi hale gelebilirler. 
İzleyeceğiniz videoda ise oldukça dik, kaygan ve engebeli bir dağın yamacı ile GMC Sierra karşı karşıya geliyor. Aracın sürücüsü ilk önce gidebildiği kadar geri gidiyor, sonra tam gaz hızlanıyor ve daha önceden de tırmanma denemelerin yapıldığı belli olan yamaçtan son hız çıkmaya teşebbüş ediyor. Ancak yamaç o kadar dik ve uzun ki aracın bir yerlerde kalıp aşağı yuvarlanacağı hissi uyanıyor. 

Ancak sürücü hem aracı hem de büyük ihtimalle yamacı oldukça iyi tanıyor. Çok iyi bir hızla yamacı tırmanıyor ve araç da kırıcı ve engebeli araziye iyi tutunuyor. Ancak dağın tepesine doğru aracın da nefesi kesilmeye başlıyor. Sürücü ise çok doğru hamlelerle aracını yönlendiriyor ve bir şekilde yere tutunmasını sağlıyor ve sonunda da aracını devirmeden imkansızı başarıyor.

Çekiş sistemi nedir? Kaç tipi vardır?

Bize göre bu sürücü hem çok yetenekli hem çok şanslı hem de fazlasıyla gözü kara. Çok güçlü bir araca da sahip olsa denediği bu tip bir iş için aracında roll cage (takla kafesi) bulunması gerekirdi. Ancak gerek sürüş tarzıyla gerekse de yaptığı hamelelerle herkesi şaşırtarak ne kadar iyi bir sürücü olduğunu da kanıtladı.
Facebook Comments