Yeni VW Touareg böyle mi olacak?

Günden güne yeni modellerin katıldığı SUV ve Crossover sınıfında VW markasının rakiplerinden daha geride kaldığı rahatlıkla söylenebilir. Ürün gamında Tiguan ve Touareg dışında önemli bir model bulunmuyor. Polo, Golf ve Passat modellerinde Alltrack adı altında yükseltilmiş modeller bulunuyor ancak bu modeller Touareg ve Tiguan gibi özgün modeller değil. Ancak marka son zamanlarda tanıttığı konsept modeller ile bu sınıflarda gelecek için iyi bir şekilde hazırlandığını da ortaya koymuştu.


Bu doğrultuda 2013 yılı Detroit Otomobil Fuarı’nda iri yapılı 7 kişilik CrossBlue konsepti tanıtılmıştı. Konsept model geleneksel VW çizgileri, köşeli yapısı ve oldukça geniş iç hacmiyle dikkat çekmişti. Ancak Yeni VW Touareg olarak mı piyasaya sunulacak yoksa bambaşka bir model mi olacağı konusunda tartışmalar devam ediyordu. Bu modelin tanıtımı üzerinden 3 yıl geçti ve gizli test modeli ilk kez olarak A.B.D’de karşımıza çıktı. Hem de neredeyse kamuflajsız olarak görüntülendi. 
Konsept ile oldukça fazla benzer tasarım detayları olan test modeli yakın zamanda tanıtılan VW Tiguan ile de büyük benzerlik gösteriyor. Farklı bir marka logosu ve panjur tasarımı ile modelin ne olduğu saklanmak istenmiş ancak bariz bir şekilde VW markasının yeni tasarım hatları belli oluyor. Aslında modelin gelişini açık bir şekilde göstermek için de böyle bir hamle yapılmış olabilir. Sonuçta VW’in bu aralar üzerinde büyük bir yük olan emisyon skandalı gündemini değiştirmesi gerekiyor. 
A.B.D’de karşımıza çıkmasından da anlaşılacağı gibi bu model esas olarak Kuzey Amerika pazarı için düşünülüyor. Bunun böyle olduğunu birçok kaynak doğruluyor ancak modelin büyüklüğü ve görünümü yeni VW Touareg olabileceğini de gösteriyor. Ayrıca A.B.D’de 50.000 Dolar civarında bir fiyat ile satılma ihtimalinin olması aynı sınıfta bulunan rakiplerinden 54.000 Dolarlık BMW X5 ile sınıf benzerliğini de ortaya koyuyor. 
Bu model için SUV değil de Crossover dememizin nedeni ise VW Grubu markalarının birçok modelinde kullandığı MQB platformuna sahip olacak olmasından kaynaklanıyor. Sadece platform değil 2.0 TSI ve 2.0 TDI motorların da bu modelde kullanılması oldukça olası görünüyor. Özellikle VW’in Passat’da kullandığı 2.0 lt turbo-dizel 240ps ünite yeni Touareg’e çok yakışacaktır. Ayrıca ülkemize özel olarak yeni Audi Q7‘de de kullanılmaya başlanan 2.0 TSI 252ps motor ideal bir benzinli seçenek olabilir.
Açıkçası karşımızda yeni VW Touareg mi duruyor yoksa başka bir model mi duruyor tam olarak bilemiyoruz ancak VW Grubu’nun diğer bir markası Audi, aynı sınıfta bulunan yeni Q7 modelinde yuvarlak hatlarından vazgeçerek köşeli hatları tercih etti. Bu durum benzer bir şekilde Touareg için de geçerli olursa karşımıza çıkan bu model için rahatlıkla yeni Touareg olabilir diyebiliriz. Ayrıca 2011 yılında tanıtılan mevcut kasanın değişme vakti 2018 yılı olacak gibi görünüyor. Bu bile bize birşeyler ifade edebilir. Diğer taraftan VW’in pikap modeli Amarok’da 2010 yılında tanıtılmıştı ve onun da yenilenme zamanı 2019 yılı olarak tahmin ediliyor. Yani bu model bize yeni Amarok tasarımı hakkında da bazı ipuçları veriyor olabilir. 

Facebook Comments