Tesla Model 3 tanıtıldı

A.B.D kökenli Tesla markasının ürün gamı içerisinde dünya çapında en çok satışı yapabilecek ve D segmentinde yer alacak olan aracı Model 3 tanıtıldı. Özellikle Audi A4, BMW 3 Serisi ve Mercedes C Sınıfı gibi modelleri hedef alan Model 3 ilerici tasarımı ile bu modellerden en az 20 yıl daha genç ve modern bir görünüme sahip.

Elon Musk yönetimindeki Tesla markası günden güne daha da büyüyor. A.B.D’nin batısında yapımına devam edilen pil ve model üretim fabrikası ile geleceğin önemli elektrikli otomobil markalarından birisi olmayı hedefleyen marka, şimdiden adından fazlasıyla söz ettirmeyi başarıyor. Mevcutta E segmentinde Model S, SUV segmentinde Model X ve Coupe-Cabrio olarak da Roadster 3.0 modeli ile satışlar devam ediyor ancak bu sınıflar Tesla’nın büyümesi için yeterli olmayabilirdi. Bunu iyi bilen dahi iş adamı ve mucit Elon Musk, Tesla’nın çok daha fazla satış potansiyeli olan D segmenti otomobil üzerinde çalıştığını daha önceden belirtmişti. Tanıtım günü geldi çattı ve Model 3 karşımıza çıktı.
Tanıtılan D segmenti modelin dışı ve içi o kadar modern ki sanki 20-30 yıl sonra tanıtılacak konsept bir model tanıtılıyor sanabilirsiniz. Özellikle kokpit tasarımı gerçekten de hem aşırı modern hem de sade. Tıpkı bilim-kurgu filmlerindeki gibi. Koltuğa oturduğunuz zaman karşınızda sadece basit bir direksiyon ve dev bir led ekran bulunuyor. Aracın dış tasarımı içi kadar abartılı bir şekilde geleceğe ait olmasa da yine de çok şık ve yenilikçi bir görünüme sahip ve markanın diğer modelleri Model S ve Model X ile de büyük benzerlik gösteriyor. Ayrıca aracın ön panjurunun kasa ile bütünleşik bir şekilde ancak kıvrımlı olarak tasarlanmış olması gerçekten de hoş ve modern görünüyor. 
Daha tanıtılmasından 1 gün bile geçmemiş olmasına ve ilk teslimatların 2017 sonunda yapılacak olmasına rağmen 1000 dolar karşılığı yaklaşık 150.000 adet sipariş alan Model 3, ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve insanların da elektrikli otomobillere ne kadar ilgili olduğunu gösteriyor. Baz fiyat olarak belirtilen 35.000 dolar ise tam elektrikli bir model olmasına rağmen rakipleri ile aynı seviyede. Bu fiyata oto-pilot ve hızlı şarj özellikleri de dahil. Bu da ona olan ilgiyi daha da arttırıyor.
Elektrikli otomobillerde en büyük sorun olan menzil ise Model 3’de büyük oranda çözülmüş. Ancak hala tam olarak içten yanmalı motora sahip modeller ile rekabet edecek seviyede değil ve tam dolu pil ile 344km yol alabileceği belirtiliyor.  Makul fiyat ve makul menzil değerleri karşılığında ise üst düzey bir performans vadediliyor. Bu doğrultuda en düşük güce sahip olan versiyonun 0-100km hızlanmasının 6 saniyenin altında gerçekleşeceği belirtiliyor. Sonuç olarak karşımızda tüketim-performans oranı olarak bir rekortmen duruyor olabilir. 
Modelin ülkemize gelmesi durumunda ise başarılı olması fazlasıyla beklenebilir. Tam elektrikli otomobillerde motor hacmi diye bir şey bulunmadığı için sadece tek oran %15 ÖTV ve %18 KDV uygulanıyor. Tesla Model 3’ün en büyük rakipleri Audi, BMW ve Mercedes’in de tam elektrikli modelleri bulunmuyor ve kullandıkları en düşük motor hacmi 1.4lt, 1.5lt ve 1.6lt. Bu da modellerde en düşük vergi dilim olan  %45 ÖTV ve %18 KDV uygulandığını gösteriyor. Sonuç olarak Tesla Model 3 ülkemize gelirse bu modellerin düşük hacim motora sahip modelleri ile aynı fiyata bile satılabilir. Bu ve ülkemizdeki fahiş akaryakıt fiyatları Model 3’ün şansını ciddi anlamda yükseltiyor. 
Tesla Model 3’ün ülkemize gelmesi durumunda ne kadar fiyata satılabileceği konusunda yapacağımız detaylı analizi kısa bir süre sonra yayımlayacağız.

Facebook Comments