4 turbo BMW dizel mi? 3 turbo (1 adet elektrikli) Audi dizel mi?

Günümüzde down-sizing modası aldı başını gidiyor. 2000 yılının başında başlayan bu uygulama günümüzde turbo teknolojisinin gelişmesiyle ilginç bir hal almaya başladı. Öyle ki BMW daha önce kullandığı 3 turbolu dizel motora 1 tane daha turbo ekleyerek durumu dörtledi, Audi ise 2 adet turbonun yanına 1 adet de elektrikli turbo ekleyerek farklı bir alternatifle karşımıza çıktı.


Biz de bol turbolu motorlardan hangisi daha avantajlı ve verimli görmek için her iki motoru da yan yana getirdik. İlk olarak motorların yapılarını izah edeceğiz daha sonra teknik bilgiler tablosunda motorların verilerini yan yana getirerek karşılaştıracağız. 
Audi 3 Turbolu Dizel Motor

Audi SQ7 modelinde kullanılan bu ünite 4.0 litre hacminde V8 silindirli.  Bu motor daha önce 4.2 litre hacmindeydi ve SQ7 için özel olarak geliştirildi. Ayrıca bir sonraki A8 ve yeni sunulacak olan Q8 modellerinde de kullanılması planlanıyor. Yüksek hacimli V8 motor 3 turbonun eşliğinde 435ps güç üretirken 1000d/d-3250d/d aralığında tam 900nm tork üretebiliyor. 1000d/d motor hızında üretilebilen 900nm torkun dünyanın seri üretim bir araçta bulunan ilk elektrikli turbosunun çok büyük bir etkisi bulunuyor.

Sistem temelde 1 adet küçük (düşük ve orta devirlerde etkin) ve 1 adet de büyük (yüksek devirlerde etkin) turbodan oluşuyor. Yani tipik bir bi-turbo motor da diyebiliriz. Aslında 3. turbo olarak adlandırdığımız salyangoz elektrikli motor ile döndürülen bir hava kompresörü. Bu kompresörü bagajda bulunan 48Voltluk akü ile beslenen 10ps gücünde bir elektrikli motor döndürüyor. Amacı ise düşük devir aralıklarında motora giden hava miktarını arttırarak turbo boşluğunu en aza indirebilmek. Intercooler yani ara soğutucunun hemen çıkışında bulunan elektrikli kompresör buradan çıkan soğutulmuş havayı yanma odasına basıyor ve bu sayede 1000 devir/dakika gibi bir motor hızında çok yüksek tork elde edilebiliyor.

Turbo boşluğunu azaltacak 3 yeni teknoloji

Turbo motorlarda intercooler ne işe yarar?

Bi-turbo + elektrikli turboya sahip Audi SQ7
BMW 4 Turbolu Dizel Motor

4 turboya sahip olacak olan bu motorun en azından 1 adet elektrikli turbo sistemi barındıracağı tahmin ediliyordu ancak tahmin edilen bu durum gerçekleşmedi. Bunun yerine 3.0 lt sıralı 6 silindirli dizel ünitede 2 adet yüksek basınçlı (üst devirlerde devreye giren)  2 adet de düşük basınçlı (alt devirlerde devreye giren) geleneksel turbo salyangozu bulunuyor. Aslında bu motor mevcut 3 turboya sahip olan BMW 3.0 lt 6 silindirli dizel motorun geliştirilmiş bir versiyonu oldu. Eski motorda bulunan ve düşük devirlerde devreye giren 1 adet büyük turbo yerine 2 adet düşük basınçlı yani düşük devirlerde devreye giren küçük turbo tercih edildi.

Turbo ile Supercharger (Kompresör) arasındaki farklar nelerdir?

Bu değişiklikle hedeflenen ise iki küçük turbonun daha da düşük devirlerde devreye girerek turbo-lag yani turbo boşluğunun azalmasını sağlamak. Bir tane büyük pervanenin hareket ettirilmesi 2 adet küçük pervaneye göre daha zor olduğu için bu yapılan oldukça mantıklı ve işlevsel görünüyor. Ayrıca 2 adet küçük turbo, düşük devirlerde devreye girmesi dışında torkun bu devirlerde daha yüksek olmasını da sağlayarak çekişi ve gaz tepkisini iyileştiriyor. Ayrıca hem güç artışı hem de tork artışı sağlanıyor.
Tüm bu teknolojik gelişmeler sonucunda ise karşımıza 400ps (4000-4400dev/dak)  güce ve 760nm (1000-3000dev/dak) torka sahip bir motor çıkıyor. Ayrıca 1000d/d’da elde edilen 450nm tork çok etkileyici. Yerine geldiği 3 turbolu motordan ise 381ps güç ve 740nm tork elde ediliyordu. Yani 4 turbolu motor 19ps daha güce ve 21nm daha yüksek torka sahip. 4 turboya sahip dizel motor 750d modelinde kullanılmaya başlandı ve bu yıl tanıtılacak yeni BMW 5 Serisi M550d, X5 M50d, X6 M50d modellerinde de kullanılması bekleniyor.
Audi 3 turbo V8 mi? BMW 4 turbo sıralı 6 mı?

Yapacağımız karşılaştırmanın en talihsiz tarafı iki farklı kas tipi ile karşı karşıya olmamızdan kaynaklanıyor. Her iki motor da modellerde kullanılmaya başlandı ve resmi teknik veriler de yayınlandı. Ancak Audi büyük SUV modeli SQ7 modelinde 3 turbolu motoru kullanırken BMW üst sınıfta yer alan 750d isimli modelinde 4 turbolu motoru kullanıyor. İrilik olarak benzer olsalar da SUV modeller hem daha ağır hem de aerodinamik olarak daha kötü. Bu da hızlanma ve tüketim gibi değerleri doğrudan etkiliyor. Ancak biz yine de bazı veriler üzerinden değerlendirme yaparak sonuca ulaşmaya çalışacağız.

Turbo motor ile atmosferik motor arasındaki farklar nelerdir?

Aşağıda her iki modelin de teknik ve performans değerleri mevcut. Yeşil ile işaretli olanlar o değerin daha iyi olduğu anlamına geliyor. Ayrıca değerler arasında hangi modelin diğerine göre ne oranda yüksek olduğu konusunda Audi mavi, BMW ise turuncu renk ile ifade ediliyor. Güç/hacim, Tork/hacim, Güç/ağırlık oranlarında ise iyi olan değer koyu gri ile belirtiliyor.

Tablodan açkca görüldüğü gibi Audi hacim ve silindir avantajı ile daha fazla güç ve tork üretiyor. Ancak Güç/hacim ve Tork/hacim oranlarında BMW motoru rakibine göre %23 ve %13 oraları ile daha üstün. Bu da BMW motorunun 4 turbo ile birim hacim başına daha fazla güç ve tork ürettiğini gösteriyor. Yani daha sıkıştırılmış bir motor da denilebilir. Kısacası BMW motoru 1 turbo fazla olmasının avantajını burada hissettiriyor diyebiliriz.

Turbo nedir? Nasıl çalışır? 

Diğer taraftan her iki motorun da en büyük iddiası turbo-lag yani turbo boşluğunu azaltıyor olmaları. BMW motoru için açıklanan 1000d/d değeri 450nm ancak Audi için bu değer belirtilmiyor. BMW’nin max tork aralığı 250d/d daha düşük ve bu da 1 turbo fazla olması ile açıklanabilir. Ancak Audi’nin 1000d/d tork değerini bilerek konuşmak daha doğru ve elektrikli bir turboya sahip olması BMW’yi bu konuda geçebileceği anlamına geliyor.

Her iki aracın performans değerlerine baktığımız zaman BMW’nin önde olduğunu görüyoruz ancak Audi’nin hem ağırlık hem de aerodinamik handikabı bulunuyor. BMW burada Audi’den %17 daha hafif ve bunun sonucu olarak bir miktar daha hızlı denilebilir. Ancak Audi’nin iri bir SUV olduğu unutulmamalı ve 4.8 sn olan hızlanma değeri cüssesi ve ağırlığına bakılırsa BMW’nin 4.6sn değerinden bize göre daha başarılı.

Güç/hacim oranı en yüksek 2.0lt motora sahip 10 model

Her iki aracın yakıt tüketimlerine bakılırsa BMW’nin %18 oranında daha az yakıt tükettiği anlaşılıyor. Ancak hem daha ağır ve iri olan hem de daha büyük jant ve lastiklere sahip olan Audi bu konuda oldukça büyük dezavantaja sahip. Ayrıca daha yüksek hacme sahip olması da bu konuda bir engel sayılabilir.

Öyle görünüyor ki her iki motoru da gerçek anlamda karşılaştırabilmek için ya 4 turbo motora sahip X5 M50d modelini ya da 1 tanesi elektrikli 3 turbo motora sahip yeni Audi A8 modelini beklememiz gerekiyor. Ancak ilk izlenim olarak bize göre BMW motoru daha ekonomikken Audi motoru daha performanslı gibi görünüyor.

Atmosferik motoru bırakan 6 spor otomobil modeli