BMW E93 M3 pikap gerçek oldu

BMW’nin 1 Nisan şakaları otomobil severler arasında oldukça ünlüdür. Neredeyse her yıl geleneksel olarak yapılan bu şakalarda marka hiç umulmadık reklamlar ve bazen de farklı modeller ile karşımıza çıkar. Bu şakaların en dikkat çekici olanlarından birisi de hiç şüphesiz 2011 yılı Nisan 1 tarihi için hazırlanan E93 kasa M3 pikap modeliydi. 

Her ne kadar kötü görünmese de gerçekten de 1 Nisan şakası olabilecek derecede üretime uzak ve ütopik bir model olduğunu iyi bilen BMW, modelin Nürburgring pistinde testlerini bile yapmıştı. Bu testler 1 Nisan tarihinden çok önce görüntülenmişti, şaka olduğu tam olarak belli değildi ve insanları gerçekten de şok etmişti. Kısacası BMW önceden test ettiği ve dolaylı yoldan gösterdiği pikap modeli ile amaçladığı şok etkisini gerçekleştirerek dikkat çekmeyi başarmıştı. Kısacası bu kampanya başarılı bir gündemde kalma ve reklam operasyonu olarak hedefine ulaşmıştı. 
Hatırlanacağı gibi otomobillerden bozma pikap modellerinin en ünlüsü Chevrolet markasının 1954-1987 yılları arasında üerettiği El Camino modelidir. Bu modelin yıllar sonra bile ciddi bir hayran kitlesi bulunuyor ve BMW’nin de El Camino modelinden esinlenerek M2 Pikap modelini tasarladığını düşünüyoruz. 
Diğer taraftan öyle görünüyor ki bazı kişiler M3 pikap modelini ya çok beğenmişler ya da reklam kampanyasının yarattığı şoku benzer bir etki ile kullanmak istiyorlar. Bu doğrultuda Güney Afrika’da bulunan Mad Dog Racing isimli firma aynı aracın benzer bir pikap modelini hazırladı ancak fabrikasyon model ile arasında bariz farklılıklar da yok değil. Fabrikasyon M3 pikap modelinde targa tipi çıkarılabilir bir tavan mevcutken bu modelde sunroof mevcut. Ayrıca aracın B sütunu yani kabin ile kasanın birleştiği kolon bu modelde arkaya doğru açılı ve bize göre daha güzel görünüyor. Fabrikasyon modelde arka yük kapağı pikap modeller ile benzer bir şekilde açılıyorken sonradan yapılan modelde bu kapak yukarıya doğru bir mekanizma ile açılıyor. Ayrıca yük bölmesi kaplanması açık renkli alüminyumdan değil siyah plastik malzemeden üretilmiş.

BMW 5 Serisi Cabrio neden üretilmedi?

Motorda ise modelin standardında bulunan 4.0lt atmosferik-benzinli V8 motora supercharger yani kompresör tipi aşırı besleme sistemi eklenmiş. Teknik veriler belli değil ancak normalde 420ps güç üreten bu motor aracı 0-100km’ye 4.2 saniyede çıkarabiliyordu. Bu modifikasyon sonrası güç 600ps seviyesine çıkmış olabilir ve hızlanma da yaklaşık 0.5-1 saniye arasında iyileşmiştir diye düşünüyoruz. Ancak pikap kasa tipinin aerodinamik yapıyı bozan özellikleri de bulunuyor. Bu nedenle maksimum hız büyük ihtimalle aynı kalmış veya düşmüş olabilir. 
BMW böbrek tasarımı yıllar boyu nasıl değişti?

BMW 1 Nisan Şakası E92 M3 modeli

Facebook Comments